شیرآلات استیل

استنلس استیل یا فولاد زنگ نزن یا فولاد ضد زنگ که در بازار به نام استیل شناخته می‌شود، آلیاژهای پرکاربرد آهنی است که به دلیل ویژگی‌ها و خصوصیات آن همواره در صنایع مختلف مورد توجه و کاربرد قرار می‌گیرد. یکی از این صنایع که همه روزه نیز با آن‌ها سروکار داریم صنایع لوله‌کشی، پایپینگ و اتصالات است.

استیل

فولاد زنگ نزن یا همان استیل آلیاژی از آهن، کربن و درصدی از عناصر آلیاژی از جمله کروم است. وجود حداقل ۵ تا ۱۰ درصد وزنی از عنصر کروم در ساختار فولاد ساده کربنی، منجر به واکنش آن با اکسیژن موجود در هوا یا رطوبت یا دیگر محیط‌های خورنده می‌شود. در نتیجه این فعل و انفعالات، اکسید کروم به صورت یک لایه روکش که در اصطلاح علمی به آن لایه پسیو و لایه محافظ خوردگی گفته می‌شود، در سطح استیل به وجود می‌آید و درون آلیاژ از خوردگی محافظت می‌گردد.

مقاومت به خوردگی بالای استیل، مهمترین مزیت آن است. استیل همچنین از انعطاف پذیری بالایی نسبت به فولاد معمولی برخوردار است. این خصوصیات در نهایت باعث استفاده آن در کاربردهای مختلف می‌شود.

فولاد زنگ نزن در اشکال مختلفی در بازار وجود دارد که در کاربردهای مختلفی نظیر لوله، میله، ورق، شیر‌ و ولو، پمپ و قطعات مختلف مورد کاربرد قرار می‌گیرد.

با توجه به نوع و میزان عناصر به کار رفته در استیل‌ها، انواع مختلفی از آن‌ها با خواص متفاوت و درنهایت کاربردهای مختلف را خواهیم داشت. متداول‌ترین استیل‌ها در کاربرد، استیل نوع 304 است. این استیل، از مقاومت به خوردگی بالا و قابلیت جوشکاری و شکل پذیری خوب برخوردار می‌باشد.

پس از استیل 304، نوع 316 از کاربرد بیشتری برخوردار است. استیل 316 نسبت استیل 304 از مقاومت خوردگی و مقاومت حرارتی ییشتری برخوردار است و به طور معمول در انواع پمپ‌ها، دریچه‌ها، تجهیزات شیمیایی و کاربردهای دریایی که در تماس زیاد با محیط‌های خورنده و اکسیدکننده هستند، استفاده می‌شود.

کاربرد استیل برای ساخت شیرآلات

شیر آلات در هر سیستم لوله‌کشی و انتقال سیالات و به خصوص آب وجود دارند. شکل، اندازه و جنس آلیاژ اتصالات با توجه به کارکرد آن‌ها، مشخص می‌شوند. در منازل و ساختمان‌ها شیرآلات ظرفشویی، روشویی و… معمولا از استیل ساخته می‌شوند.

براق و صیقلی بودن سطح استیل، از مزیت‌های مهم شیرآلات استیل است. علاوه بر زیبایی مناسب برای مصارف خانگی، سطح صیقلی شیر، امکان شستشوی آن را فراهم می‌کند.

از استیل برای ساخت بخش رزوه دار پلی پروپیلن استفاده می‌شود. رزوه‌های غیر فلزی در طول زمان ساییده و تخریب می‌شوند. فولاد زنگ نزن مقاومت بالایی در مقابل فرسایش دارد و برای ساخت اتصالات رزوه دار از جمله شیرآلات استفاده می‌شود.

کاربرد شیرآلات استیل

اتصالات استنلس استیل در تنظیم فشار و دبی مایعات و همچنین کنترل ورود و خروج مایعات از اهمیت بالایی برخوردار هستند . در شیرآلات استیل، دانش ساخت محصول از پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر محصولات استیل برخوردار است .امروزه بسیاری از شرکت‌های داخلی این شیرآلات را تولید و روانه بازار می‌کنند.

 • شیرآلات ساختمانی

شیرآلات ساختمانی که اغلب با روکش استیل وجود دارد، یکی از زیرمجموعه‌های مهم محصولات و شیرآلات استیل هستند. شیرهای اتوماتیک چشمی، شیرهای پدالی لمسی، شیرهای فلکه‌ای،  شیرهای اهرمی و شیرآلات زیردوشی از جمله مهم‌ترین شیرآلات استیل پرکاربرد در منازل هستند.

روکش استنلس استیل 304 و  316 که بر سطح این شیرآلات نشانده می‌شود، در محیط‌های سرویس بهداشتی، حمام‌ها، آشپزخانه‌ها و… به دلایل مقاومت به اکسیداسیون و خوردگی در برابر رطوبت، تحمل دمای بالا، زیبایی و سطح صیقلی این شیرآلات را به مهمترین گزینه برای استفاده در ساختمان‌ها کرده است.

 • کاربردهای صنعتی

شیرآلات استیل، برای کنترل جریان مایعات، باز و یا بسته کردن مسیر ورود و خروج مایعات از طریق خطوط انتقال سیالات، تنطیم و کنترل مایعات و تغییر مسیر آنها، کنترل جریان آب در آبیاری‌ها و مصارف کشاورزی در پالایشگاه‌ها و کارخانجات فرآیندی، در تولیدی‌های کوچک اسیدها و شستشوکننده‌ها و… کاربردهای بسیاری دارند.

از انواع رایج شیرآلات استیل با کاربردهای صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • شیرهای سماوری استیل
 • شیرهای فشار شکن استیل
 • شیرهای دیافراگمی استیل
 • شیرهای اطمینان استیل
 • شیرهای یک طرفه شیری استیل(مخصوص مواد غذایی)
 • شیرهای پروانه‌ای استیل (مخصوص مواد غذایی)
 • شیرآلات سوزنی استیل فلنچ دار
 • شیرهای توپی گیربکس استیل
 • شیرآلات توپی استیل موتورخور
 • صافی‌های فلنچ دار استیل
 • شیرآلات فلکه کشویی استیل
 • شیرهای سه راهی استیل
 • شیرهای یک طرفه استیل

نمایش بیشتر

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping