اتصالات استیل فشار قوی

اتصالات فشار قوی به دسته‎‌ای از اتصالات صنعتی گفته می شود که در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز و پتروشیمی به وفور مورد استفاده قرار گرفته و باعث رشد و ترقی چشمگیر این صنایع شده اند.

اتصالات فشار قوی از جنس های مختلفی ساخته می شوند که پرکاربردترین آن ها فولاد و استیل می باشد. اتصالات استیل فشار قوی خود انواع مختلفی داشته که با توجه به نوع و ساختاری که دارند در مکان های خاصی از آن ها استفاده می شود.

دسته بندی اتصالات استیل فشار قوی به دو شاخه فشار قوی ساکت و فشار قوی دنده ای تقسیم می گردند.

انواع اتصال استیل فشار قوی

همانگونه که گفتیم اتصالات استیل فشار قوی انواع مختلفی داشته و هر یک از انواع این اتصالات ویژگی های منحصر به فرد داشته و برای بخش های مختلفی به کار می رود.

انواع اتصال استیل فشار قوی ساکت و دنده ای عبارت اند از : زانویی فشار قوی، سه راه فشار قوی، زانو چپقی فشار قوی ، مغزی فشار قوی، بوشن فشار قوی، تبدیل فشار قوی، مهره ماسوره فشار قوی، ساکولت فشار قوی، تردولت فشار قوی ، نیپل فشار قوی ، درپوش فشار قوی ، سردنده فشار قوی و …

کاربرد اتصالات استیل فشار قوی

با اینکه اتصالات فشار قوی تجهیزات بسیار کوچکی هستند و در وهله اول کم اهمیت به نظرمی رسند ولی در حقیقت همین قطعات کوچک قلب صنایع انتقال سیالات می باشند. همین جمله اهمیت و نقش غیرقابل انکار این تجهیزات را نشان می دهد.

 به طوری که امروزه در زمینه های مختلفی نظیر صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل اینکه سیالات موجود در صنایع نفت و گاز و حتی سایر صنایع همواره با فشار زیادی همراه هستند از این رو نقش اتصالات استیل فشار قوی برای هدایت درست و ایمن این سیالات پر رنگ تر می شود.

همانطور که واضح است با حرکت فشار بالای سیال ، درجه حرارت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. به همین اتصالات استیل فشار قوی به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که در برابر فشار و دما حداکثر مقاومت را از خود نشان بدهند.

ویژگی های اتصال استیل فشار قوی

این اتصالات به دلیل جنس استیلی که دارند مزیت ها و ویژگی های منحصر به فردی را از خود نشان می دهند ؛ از جمله ویژگی های اتصال استیل فشار قوی عبارت است از:

  • ضد زنگ زدگی
  • مقاومت بالا در برابر فشار
  • مقاومت در برابر درجه حرارت بالا
  • اتصال آسان به لوله های انتقال سیال
  • و…
نمایش بیشتر