فلنج

فلنج صنعتی به قطعاتی از جنس فولاد گویند که برای برقراری اتصال بین لوله و اقلام پایپینگی دیگر بکار می رود. این ابزار به شکل صفحه های دایره ای بوده و اطرافشان را سوراخ های متعددی پوشانده است. با اینکه کاربرد اصلی فلنج ها، برای اتصال لوله با پابلینگ هایی همچون شیرآلات می باشد، اما از این ابزار برای کاربرد های دیگری همانند تغییر مسیر و تغییر قطر لوله ها نیز استفاده می کنند. با اینکه فلنج ها اکثرا از آهنگری ساخته می شوند. اما در مواردی از ورقه برای ساخته این ابزار استفاده می شود. امروزه فلنج ها در انواع مختلف و جنس های متنوعی ساخته می شوند. استیل، فولاد و گالوانیزه موادی هستند که برای ساخت انواع مختلفی از فلنج ها مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه انواع مختلفی از فنچ ها طراحی و روانه بازار می شود که مهم ترین پر کاربردترین نوع این قطعات عبارت اند از : فلنج با سطح ساده لغزشی، فلنج نر و ماده، فلنج گردن جوشی، فلنج کور، فلنج لپ جوینت، فلنج رزوه ای، فلنج جوشی سوکتی، فلنج روکار، فلنج حلقه مشترک.

انواع فلنج صنعتی

  • فلنج استیل که در واقع خود دارای انواع مختلف بوده و هر یک از انواع برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. فلنج های استیل بنا به مزیت هایی نظیر:  ضد زنگ بودن و مقاومت بالا در لوله کشی های تاسیسات آبی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • فلنج فولادی بیش تر برای ایجاد اتصال در بین لوله ها و شیرآلات موجود در تاسیسات و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است در صورت نیاز می توان از یک واشر برای آب بندی فلنج فولادی استفاده کرد. فلنج هایی که از جنس فولاد ساخته شده اند که پرکاربردترین آن هاعبارت اند از : فلنج فلزی معمولی و بلند، فلنج فلزی اسلیپان، فلنج فولادی.
  • فلنج گالوانیزه از انواع دیگر فلنج ها می باشد که از تسمه های ورق گالوانیزه با ضخامت ۶/۰ و ۷/۰ و 1 میلیمتر در شاخه های چهار متری تولید می شود. این قطعات با چندین برش از حالت پروفیل به شکل فلنج گالوانیزه در می آید. شایان ذکر است که فلنج گالوانیزه به راحتی به وسیله ی سه برش ، به حالت استاندارد در می اید. فلنج گالوانیزه در سایز های مختلفی اعم از ۲۰ ، ۲۵ ، ۳۰ ، ۳۵ و ۴۰ ساخته می شود که با توجه به محیط و نیازی که دارید می توانید از انواع مختلف آن استفاده کنید.
نمایش بیشتر