نبشی چیست؟

نبشی(به انگلیسی Angle) یکی از پروفیل‌های مهم و پرکاربرد در صنایع و استفاده‌های مختلف است. این پروفیل از دو سطح فلزی و غالبا فولادی که به صورت عمود بر یکدیگر متصل شده‌اند تشکیل می‌شود. هر یک از این سطوح در نبشی، بال نامیده می‌شود.

نبشی ‌توسط هنری بسمر که به نام پدر فولاد نیز شناخته می‌شود در دهه 1800 میلادی در کاربردهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت که بعدا با توجه به کاربردهای متنوع و فراوان نبشی، این پروفیل وارد کاربردهای دیگر شد.

عمده کاربردهای نبشی در صنایع ساختمانی است و در کاربردهای دیگر صنعتی نیز به صورت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته به عوامل و کاربردهای مختلف، انواع مختلفی از نبشی وجود دارد که هریک از آن‌ها کاربردها و ویژگی‌های خاص خود را دارد.

زاویه نبشی که به زاویه بین دو بال نبشی گفته می‌شود عمدتا 90 درجه است اما ممکن است نبشی در زوایای دیگر نیز برای کاربردها و نیازهای مختلف ساخته شود. اگر دو  بال نبشی در زاویه‌های 45 یا 90 درجه نسبت به یکدیگر قرار گیرند، سطح مقطع پروفیل نبشی به ترتیب به شکل‌های حروف انگلیسی L و V درخواهد آمد که در این صورت آن را نبشی L یا V می‌نامند.

انواع مختلف نبشی از نظر جنس

نبشی استیل : این محصول که استنلس استیل نیز خوانده می شود به دلیل خاصیت ضد زنگی که به سبب عناصر تشکیل دهنده اش مانند کروم و نیکل ، در برابر خوردگی و دمای بالا مقاومت بالایی داشته ولی در عین حال انعطاف پذیری بالایی نیز دارد.

نبشی استیل استنلس دارای سطحی صاف، یکدست و براق است که تمیز کردن آنها را بسیار ارحت کرده و میتوان از مواد ضد عفونی کننده بر رویش استفاده کرد.

باتوجه به خاصیت ضد زنگ بودن این محصول ، اغلب از آن در محیط های باز استفاده می شود. مانند قفسه فروشگاه ، اتصالات دکل های مخابراتی ، اتصالات مختلف مانند پل و ..

این محصول شامل انواع مختلفی مانند نبشی استیل 304 ، 316 و 420 می باشد که پرکاربردترینشان نیز استیل 304 و 316 می باشد. از نبشی استیل 304 برای نمای ساختمان و برج ها، تجهیزات دریایی و از نبشی استیل 316 برای شیرآلات ، صنایع غذایی و سازه های ساختمانی بیشتر استفاده قرار می گیرد.

نبشی فولادی : بیشتر کاربرد این نبشی ها در صنایع مختلفی مانند ساختمان سازی و به عنوان عنصر اتصال دهنده فولادی و ماشین آلات مختلف است.

این محصول با فرآیند نورد گرم و با استاندارهای مختلف مانند ASME S1-36, ASTM A36, GOST 8240 و … تولید می شود

مقاومت نبشی فولادی بسیار بالا بوده و این موضوع این محصول را بهترین گزینه برای کاربردهای ساختاری بسیار ایده آل می سازد. از انواع مختلف این محصول در قاب درب و پنجره ، دیوار و سقف ساختمان ها استفاده می شود.

انواع نبشی از نظر زاویه دو بال نبشی

اگر نبشی‌ها را نسبت به مقدار باز شدن زاویه دو بال نبشی نسبت به هم دسته‌بندی کنیم، دو نوع نبشی به نام‌های “فابریک” و “پرسی” خواهیم داشت. این تفاوت در بازشدگی دو بال نسبت به یکدیگر، به دلیل تفاوت در پروسه تولید نبشی است که منجر به ایجاد ویژگی‌ها و کاربردهای متنوع نبشی می‌شود.

در نبشی فابریک انحنای بال‌ها نسبت به نبشی پرسی کمتر است. همچنین به دلیل تفاوت در فرایند تولید، ضخامت بال در همه طول نبشی پرسی ثابت و کمتر از نبشی فابریک است. در نبشی فابریک، ضخامت بال متغییر بوده و در طول نبشی به سمت انتهای بال به صورت تدریجی کم می‌شود. در نبشی فابریک، در انتهای بال نبشی در عرض آن، انحنا تبدیل به پخ می‌شود.

نبشی پرسی بیشتر کاربردهای ساختمانی و نبشی فابریک بیشتر در کاربردهای صنعتی و مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل نبشی فابریک از آلیاژهای مختلفی ساخته می‌شود. همچنین ضخامت بال و قیمت نبشی فابریک عموما از نبشی پرسی بیشتر است.

دسته‌بندی نبشی به نوع پرسی و فابریک که از روی نحوه تولید آن‌ها انجام می‌شود، متداول‌ترین نوع دسته‌بندی نبشی است؛ اما انواع متنوعی را نیز می‌توان در نظر گرفت. اگر در ساخت نبشی از استانداردهای اروپایی بهره گرفته شده باشد، نبشی اروپایی نامیده می‌شود. همچنین اگر ضخامت دو بال نبشی یکسان نباشد، نبشی ساخته شده نبشی نامساوی نام دارد.

نحوه ساخت

نبشی پرسی تحت فشار بالا که توسط پرس ایجاد می‌شود و از طریق نورد سرد ساخته می‌شود. شکل‌دهی این نوع نبشی به کمک دستگاهی به نام رول فرمینگ انجام می‌شود. این دستگاه، در حالت سرد به ورق فولادی انحنا داده و نبشی پرسی را تولید می‌کند. نحوه تولید این نوع نبشی به نام نورد سرد شناخته می‌شود.

دمای تولید نبشی فابریک، بالا و برای فولاد در حدود 1700 درجه فارنهایت است. در خط تولید این نوع نبشی، شمش تحت نورد گرم قرار داده شده به‌ صورت نبشی در ابعاد مختلف اکسترود می‌شود. با استفاده از قالب‌های مخصوص می‌توان نبشی فابریک در ابعاد متنوع ساخت. روش تولید این نوع نبشی اکستروژن داغ نامیده می‌شود.

در ساخت نبشی می‌توان از مواد و آلیاژهای مختلفی بهره گرفت؛ اما عموما از فولاد برای ساخت نبشی استفاده می‌شود.

برای انواع نبشی، در نهایت نبشی‌های تولیدی در طول‌های 6 و 12 متری روانه بازار می‌شود و در کاربردهای مختلف با بهره‌گیری از جوشکاری و برشکاری، طول‌های دلخواه ایجاد می‌شود.

کاربردها

به‌طور کلی نبشی‌ها وظیفه تحمل وزن بالای سازه در کاربردهای سازه‌ای را دارند. کاربرد نبشی پرسی عموما در کاربردهای ساختمانی است. معمولا جنس این نوع نبشی‌ها از فولاد St33، St37 و یا St44 است. استفاده در چارچوب‌های در و پنجره‌های ساختمان، استفاده در اتصال تیرآهن به بیم‌های ساختمان و استفاده در ساخت ستون‌ها و خرپاها از نمونه کاربردهای ساختمانی نبشی‌هاست.

کاربرد نبشی‌های فابریک نیز عموما صنعتی و مهندسی است. در کاربردهای صنعتی از جنس‌هایی با مقاومت بالا مانند فولاد St52 استفاده می‌گردد. در کاربردهایی که در محیط خورنده هستند و غلظت یون کلر در آن‌ها کم است، می‌توان نبشی از جنس فولاد زنگ نزن استفاده نمود.

ساخت قفسه‌های نگهدارنده، ساخت پایه تجهیزات، ساخت ساپورت برای سینی‌های کابل برق، لوله‌های حمل مواد در پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و پتروشیمی از کاربردهای غیر ساختمانی نبشی است.

نمایش بیشتر