شمش قلع مالزی

شمش قلع به دلیل استفاده در قوطیهای حلبی معروف است. مطابق آنچه سازمان زمین شناسی ایالات متحده می گوید ، قلع عنصری نسبتاً نادر است . قلع از سنگ معدنهای مختلف و بخصوص از کاسیتریت استخراج می شود . این فلز در کوره و از طریق انجام فرآیندهایی بر روی زغال سنگ تولید می شود .

کشورهای اصلی تولید کننده قلع

طبق آزمایشگاه ملی لوس آلاموس، قلع به طور عمده در مالایا ، بولیوی ، اندونزی ، کنگو ، مالزی ، تایلند و نیجریه تولید می شود . تعداد ذخایر قلع در کشورهایی مانند نیجریه ، چین و کنگو نیز بسیار زیاد است .

از آنجا که موارد استفاده از این فلز افزایش یافته است ، استخراج قلع نیز با گذشت زمان با تقاضای بیشتری مواجه شده است . اگر چه کل ذخایر قلع در جهان به طور متوسط ​​5 میلیون تن است اما هنوز اطلاعات روشنی درباره ذخایر آن در کشور ما وجود ندارد .

وزن اتمی و ویژگی های شیمیایی

وزن اتمی قلع به طور متوسط ​​118،710 گرم و تراکم آن نیز 7.287 گرم در سانتی متر مکعب است . این عنصر در دمای اتاق جامد بوده و نقطه ذوبی برابر با 93/231 دارد .

ناخالصی های اصلی در انواع استاندارد قلع دارای خلوص 99 تا 99.95٪ سرب ، آنتیموان ، مس ، بیسموت ، آهن و آرسنیک است . قلع دارای دو اصلاح آلوتروپ است .

از آنجا که قلع یک فلز با دمای ذوب پایین است در فرآیندهای شکل دهی مانند نورد و فشار به خصوص در اسیدهای آلی ضعیف ، میزان خوردگی آن بسیار کم است . محصولات آن خصوصاً به عنوان ماده ای پوشاننده برای صنایع غذایی غیر سمی و عاری از طعم هستند .

آلیاژهای قلع چیست؟

ساختار داخلی فلزات یاتاقان (فلزات سفید) معمولاً در برابر سایش سخت و مقاوم هستند . این آلیاژها ملزم به داشتن خصوصیاتی هستند که اگر یاتاقان بدون روغن باقی بماند ، بلبرینگ برای مدتی بدون سیم پیچ، کار می کند . در یاتاقانهای پاکت فولادی ، لایه فلز سفید روی سطح پاکت قبلاً قلع شده ، ریخته می شود . حسن این یاتاقانها این است که گرما را به اندازه فولاد هدایت نمی کند و هدف آن حذف راحت تر گرمای اصطکاک است . برای آلیاژهای بلبرینگ حاوی مقادیر بالای سرب ، تفکیک وزنی ممکن است هنگام ریخته گری ، چرخش ایجاد کند .

لحیم کاری های نرم بسته به ترکیبشان رفتار سخت شدن متفاوتی از خود نشان می دهند . آلیاژ L-Sn60Pb قلع به طور ناگهانی و در دمای تقریباً ثابت در حدود 95٪ یوتکتیک جامد می شود . این ماده در درجه اول در الکتروتکنیک استفاده می شود زیرا به دلیل سیالیت می تواند سوراخها و کانالهای ریز را پر کند . آلیاژ L-PbSn30 نیز  دارای طیف وسیعی از انجماد است و برای لحیم کاری سطوح بزرگ مانند غلاف کابل و جعبه های قلع ترجیح داده می شود .

موارد استفاده از قلعشمش قلع

قلع برای استحکام و دوام بیشتر ظروف آشپزخانه استفاده می شود . در قوطی حلبی یا هنگام تهیه محصولات شیمیایی نیز قلع کاربرد فراوان دارد . استفاده از قلع در تولید رنگ، صابون، عطر ، قوری ، شمعدان رواج دارد . استفاده از قلع به دلیل توانایی تکه تکه شدن و شکل دادن به سیم های نازک ، در حال افزایش است .

قلع در تولید آینه ، شیشه و قطعات سرامیکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مواد فعال ترجیحی به ویژه در خمیردندان است . این عنصر را می توان به صورت تکه تکه شده نیز در پرداخت و آبکاری مس استفاده کرد . از آنجا که در مقایسه با سایر فلزات سبک و نازک بوده و شکل‌دهی آسانی دارد ، قلع در تولید زیور آلات استفاده می گردد .

شمش قلع مالزی

شمش قلع در دو دسته آلیاژی و غیر آلیاژی تقسیم بندی می شود که در این بین سهم کمتری به شمش آلیاژی از تجارت جهانی اختصاص می‌یابد .

به گفته سازمان تجارت جهانی قلع مالزی در سال 2018 در رتبه دوم صادرات قلع جهان قرار گرفت . مالزی دارای 5 درصد ذخایر معدنی قلع دنیا بوده و در رتبه یازدهم تولید معدنی قلع دنیا دیده می شود . این کشور پس از چین دومین واردکننده سنگ و کنسانتره قلع دنیا است و شمش قلع مالزی در بحث صادرات جایگاه مخصوص خود را پیدا کرده است .

ایالات متحده آمریکا در رتبه اول واردات شمش قلع دنیا قرار دارد ، آمریکا به‌عنوان بزرگترین واردکننده، بخش اعظمی از نیاز خود را از شمش قلع مالزی تامین می کند .

قیمت شمش قلع مالزی

نوسانات ارز و موارد دیگر موجب می شود که قیمت شمش قلع مالزی مدام در حال تغییر باشد. به همین دلیل وب سایت آسیا استیل این امکان را برای شما فراهم کرده است تا از طریق سامانه استعلام قیمت از آخرین قیمت این شمشها مطلع شوید .