رشد تولید فولاد ایران

رشد تولید فولاد ایران

درحالی که فولاد جهان در ماه های گذشته با کاهش تولید مواجه بوده آمارها و گزارش‌ها بیانگر این است که تولید فولاد ایران رو به رشد بوده و میزان آن حدود ۸ درصد برآورد شده است.

در سال های گذشته حدود ۲۵ میلیون تن برآورد شد درحالی که در سال جاری به ۲۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسیده است که معادل ۸/۵ درصد افزایش تولید است.

افزایش میزان تولید فولاد ایران درحالی است که کشور دچار تحریم‌های همه‌جانبه و سنگین است.

با وجود این در همین ایام میزان تولید فولاد جهان کاهش ۳/۷ درصدی داشته است.

به عبارتی می‌توان گفت از میان ده تولیدکننده برتر فولاد جهان تنها کشور ایران و هند با افزایش تولید مواجه بود و سایر کشورها افت تولید داشتند.

در ۱۱ ماه گذشته تولید فولاد امریکا کاهش ۵/۵ درصدی داشته و میزان آن به ۷۴/۴ میلیون تن رسیده است. چین نیز حدود ۱/۴ درصد کاهش تولید داشته که معادل ۹۳۵ هزار تن برآورد شده است. ایران نیز در همین ایام ۳/۹ درصد رشد تولید داشته که حجم آن ۲/۹ میلیون تن برآورد شده است.

رشد تولید فولاد ایران
رشد تولید فولاد

رشد تولید فولاد و تاثیر آن در اقصاد بازار

چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا و یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان فولاد است که هر تغییری در اقتصاد آن کل بازار جهانی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. از همین رو بررسی اوضاع اقتصادی آن که عاملی اثرگذار در قیمت آهن و فولاد جهانی است اهمیت می‌یابد.

  • در چند هفته گذشته که موجی از اعتراضات در کشور چین در زمینه محدودیت‌های کرونایی شکل گرفت، دولت چین به کاهش این محدودیت‌ها اقدام کرد که حاصل آن افزایش خوشبینی‌ به بازگشایی‌ها بود؛ در نتیجه از ابتدای ماه نوامبر قیمت سنگ آهن نیز از کانال ۸۰ دلار به ۱۱۳ دلار رسید که بیانگر رشد ۶۲ درصدی نرخ این محصول است.

اما این روند دیری نپایید و دوباره با اوج‌گیری کرونا محدودیت‌ها به حالت قبل بازگشت، به همین جهت بانک جهانی نیز رشد اقتصادی چین را در سال آینده ضعیف پیش‌بینی کرد.

در این بازه زمانی شاهد اثرگذاری این روند در نرخ کامودیتی و محصولات اولیه بودیم به طوری که مجددا قیمت سنگ آهن کاهشی شد و در هر تن به ۱۰۸ دلار رسید که معادل کاهش ۳/۲ درصدی این محصول است.

چالش قطعی گاز و کمبود آهن اسفنجی

با در نظر گرفتن اوضاع اقتصادی چین، پیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی این کشور امسال حدود ۲/۷ درصد برآورد شد، درحالی که آخرین پیش‌بینی ۲/۸ درصد بود.

همچنین رشد اقتصادی برای سال ۲۰۲۳ هم ۴/۳ درصد پیش‌بینی شده بود که از برآورد پیشین حدود ۰/۲ درصد کمتر بود؛ با این اوصاف بانک جهانی از اعلام کرد که آینده در معرض خطرات احتمالی قرار دارد.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *