اتصالات استیل

اتصالات استیل، اتصالات پرکاربردی در صنعت تاسیسات ساختمانی است. انواع مختلف این اتصالات دارای اهمیت است و بسیاری از آن‌ها به عنوان قسمت جدا نشدنی هر سیستم لوله کشی شناخته می‌شوند.

اتصالات لوله کشی استیل ، قطعات و تجهیزاتی هستند که نقش مهمی در هدایت و جریان سیال در سیستم‌ها لوله کشی دارند. همچنین وجود این تجهیزات سبب می‌شود که در صورت خرابی در قسمتی از لوله، تعمیر یا تعویض آن قسمت ساده‌تر صورت گیرید. این اتصالات از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دسته‌های اتصالات، اتصالات استیلی است.

اگر بخواهیم استیل را نیز تعریف کنیم بهتر است به مفهوم علمی آن بپردازیم. به آلیاژهایی که عنصر پایه آن‌ها آهن باشد و کمتر از 2 درصد نیز عنصر کربن را در خود جای داده باشند، استیل گفته می‌شود.

اتصالاتی که از این نوع آلیاژها تشکیل شده باشد، اتصالات استیل نام دارند. به دلیل خواص خوب مکانیکی و شیمایی این آلیاژ، اتصالات استیلی رونق یافته‌اند.

مزایای اتصالات استیل

از اتصالات استیل می‌توان در تمامی سیستم‌های لوله کشی ساختمان‌ها، کارخانه‌ها و غیره استفاده کرد. این اتصالات به دلیل مزایا و ویژگی‌هایی که دارند، کاربرد بسیاری دارند. مزایای اتصالات استیل را در ادامه شرح خواهیم داد.

  • جنس استیل مقاومت خوبی در برابر آب و آتش دارد.
  • در شبکه لوله کشی، به اتصالاتی نیاز است که رسوب شدیدی نداشته باشد تا در جریان یافتن آب مشکلی ایجاد نکند. یکی دیگر از خواص آلیاژ استیل، ضد رسوب بودن آن است. بنابراین استیل ماده مناسبی برای این منظور است.
  • همچنین استیل تحمل وزن خوبی دارد.

کاربرد اتصالات استیل

همان‌طور که گفتیم اتصالات استیلی، اتصالات پرکاربردی در صنایع مختلف هستند. دلیل استفاده از استیل را نیز باید در خواص آن جستجو کرد که به صورت مختصر به آن اشاره کردیم. خواصی نظیر مقاومت در برابر خورندگی، مقاومت در برابر اسید و بازها و همچنین توانایی کارکرد در شرایط نسبتا دشوار مکانیکی و شیمیایی باعث شده است که این دسته از اتصالات به وفور در صنایع مختلف استفاده شوند.

برخی از کاربرهای اتصالات استیلی عبارت‌اند از:

·        صنایع ساختمانی

به علت ظاهر زیبا و شیک اتصالات استیلی، این نوع اتصالات به عنوان یک گزینه محبوب در ساختمان‌ها شناخته می‌شود. علاوه بر ظاهر زیبا، اتصالات استیلی مزایای زیادی نیز دارند.

·        صنایع غذایی

به دلیل قابلیت کارکرد در شرایط نسبتا دشوار مکانیکی و شیمایی، مقاومت در برابر اسیدها و بازها و مقاومت در برابر خوردگی، از اتصالات استیل در صنایع غذایی نیز استفاده می‌شود.

·        صنایع خودرو سازی

از اتصالات استیل در صنعت خودروسازی در جهت ساخت سیستم‌های لوله کشی خودرو استفاده می‌شود. قابلیت تحمل نیرو و همچنین قابلیت کارکرد در دمای بالا از جمله مزایایی است که سبب حضور این آلیاژ در صنعت خودروسازی شده است.

·        دیگر صنایع

از جمله صنایع دیگری که از اتصالات استیل به وفور استفاده می‌کنند می‌توان به صنعت نفت و گاز، صنعت آب و فاضلات، صنعت کشاورزی و غیره اشاره کرد.

انواع اتصالات استیل

اتصالات استیلی کاربردهای متفاوتی دارند و در قسمت‌ها مختلفی استفاده می‌شوند. برای مثال ممکن است از این اتصالات در جهت اتصال لوله به لوله، اتصال لوله به شیر یا غیره استفاده شود. بنابراین در انواع گوناگونی نیز ساخته می‌شوند. شاید بتوان مناسب‌ترین دسته‌بندی برای این اتصالات را دسته بندی زیر در نظر گرفت.

انواع مدلهای اتصالات استیل عبارت‌اند از:

1.     اتصالات دنده ای استیل

از این دسته از اتصالات برای لوله کشی های با قطر کم استفاده می گردد. هزینه تهیه و نصب کمی داشته و عمر نسبتا بالایی دارند. مناسب استفاده در فشارهای کم و درجه های حرارتی پایین هستند و درصورت برخوردار نبودن از پوشش مناسب (مانند گالوانیزه) در برابر فرسودگی و خوردگی آسیب پذیری بالایی دارند.

2.     اتصالات جوشی استیل

از این اتصالات در خطوط لوله های با قطر بزرگتر از 2 اینچ استفاده می شود. این اتصالات با جوش خوردن قابلیت اتصال به لوله ها را خواهند داشت و پرکاربردترین مورد استفاده از این نوع اتصالات ، انتقال سیالات مانند نفت و گاز و .. است. این اتصالات قوی بوده و به ندرت دچار نشتی می شوند.

3.     اتصالات فشار قوی استیل

از اتصالات فشار قوی به دلیل ضخامت بالایی که دارند قابلیت تحمل فشارهای بالا را دارا می باشند. به آسانی قابل نصب بوده و برای محیط های با دما و فشار بالا بسیار مناسب هستند.

4. اتصالات صنایع غذایی استیل

اتصالات صنایع غذایی استیل برای اتصال لوله های استیل به یکدیگر ،اتصال لوله های استیل به مخازن و انتقال جریان مستقیم یا … استفاده می شوند. این اتصالات به دلیل مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت متریال مورد تائید و استفاده صنایع غذایی می باشند.

نمایش بیشتر