شیرآلات برنجی

امروزه شیرآلات و ولوها به یکی از قطعات مهم و پرکاربرد در صنایع لوله‌کشی و اتصالات مبدل شده‌اند. شیرآلات مختلف وظایف مختلفی دارند اما از مهم‌ترین کاربردهای آن‌ها می‌توان به کنترل و تنظیم دبی سیالات، تغییر جهت انتقال سیال، صاف کردن سیال از مواد مضر و انسداد یا باز کردن گذرگاه‌ها در لوله‌ها اشاره کرد.

علی‌رغم شیرآلات فولادی که بیشتر در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شیرآلات برنجی(Brass Valve) از شیرهای پرکاربرد و مهم در تاسیسات ساختمانی هستند. سیستم‌های موتورخانه بیشترین مصرف شیرآلات برنجی را دارا بوده و عمر کاری لوله‌کشی و موتورخانه ارتباط مستقیمی با عمر مفید این شیرها دارد.

آب‌بندی و جلوگیری از نشتی شیرآلات و اتصالات برنجی از نکات پر اهمیت در صنعت لوله‌کشی و پایپینگ است. برای این کار می‌توان از نوار‌های تفلون، کنف، تفلون مایع استفاده کرد. بیشترین نشتی‌ها در محل رزوه‌ها رخ می‌دهد که این امر با استفاده از مواد ذکر شده قابل پیشگیری است.

کیز ایران و سیم ایتالیا از جمله تولیدکنندگان این شیرها در ایران هستند.

آلیاژهای برنج در ترکیب و خواص انعطاف پذیری بالایی دارند. شکل ‌دهی و قالب ‌دهی آلیاژهای برنج از آهن یا فولاد بهتر است و اصطلاحا ریخته گری مناسب و چکش خواری بالایی دارند. قیمت مناسب، قابلیت اتصال و لحیم شدن به مس، ظاهر زیبا و بازیافت آسان از دیگر مزایای برنج است.

اتصالات و شیرهای برنجی کاربردها و انواع متنوعی دارند. این شیرها به آسانی و با استفاده از مهره و ماسوره به خط لوله متصل می‌گردد.

یکی از موارد استفاده شیرآلات برنجی در خطوط گالوانیزه است که این مورد در قسمت کاربردها شرح داده می‌شود.

انواع شیرآلات برنجی

شیرآلات برنجی در کاربردها و نیازهای مختلف آن‌ها، انواع متفاوتی دارند. برخی از انواع مهم و پرکاربرد این شیرآلات عبارت‌اند از:

 • شیر فلکه کشویی برنجی
 • شیر برنجی پروانه‌ای
 • شیر دروازه‌ای برنجی
 • شیر برنجی کروی
 • شیر برنجی دریچه‌ای
 • شیر یک طرفه برنجی
 • شیر صافی برنجی
 • شیر سوزنی برنجی
 • شیر برنجی گلوب
 • شیر گازی برنجی
 • شیر اطمینان برنجی

نحوه ساخت شیرآلات برنجی

فرآیند تولید شیرآلات برنجی شامل ۵ مرحله اصلی ریخته‌گری، ماشین کاری، پرداخت کاری، آبکاری نیکل و کروم و در نهایت مونتاژ است. برای ریخته گری شیرآلات برنجی، از سه نوع قالب ماسه‌ای، دایکست و قالب‌های رِیژه برای استفاده‌های خاص می‌توان استفاده کرد.

فلز مورد استفاده در ساخت شیرآلات برنجی همانطور که از نامش پیداست، انواع آلیاژهای برنج است. برنج درواقع آلیاژی از فلز مس و فلز روی است که نسبت وزنی این دو فلز در آلیاژ، تعیین کننده خواص و ویژگی‌های برنج مطابق با استفاده و کاربرد آن است.

آلیاژ برنج دارای رنگ تقریباً طلایی، با اصطکاک کم، خاصیت مغناطیسی بسیار کم و دارای مقاومت بالا در برابر اکسایش است. مقاومت به اکسایش در برنج باعث مقاومت خاص آن برابر کدر شدن و لکه‌ دار شدن می‌شود. این آلیاژ همچنین خاصیت میکروب‌کشی نیز دارد.

کاربردهای شیرآلات برنجی

بیشترین استفاده از شیرآلات برنجی در تاسیسات و موتورخانه‌های منازل و ساختمان‌ها، صنایع وابسته و کوچک، سیستم‌های آبیاری و… است. البته شیرآلات برنجی در برخی مصارف صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی دیگر از مصارف شیرآلات برنجی مصرف خانگی در قالب شیرهای لوکس و زیبا است. کاربرد شیرآلات برنجی به خصوص در شیرآلات صنعتی برای مواقعی است که سرعت باز و بسته کردن شیر بالا باشد و کارایی این شیرها در این مواقع بیشتر از انواع شیرآلات چدنی و فولادی است. گفتنی است با توجه به توان تحمل دمای بالا توسط آلیاژ برنج، از سیرآلات برنجی برای کنترل دبی جریان مایعات داغ نیز می‌توان بهره گرفت.

کاربرد اصلی شیرآلات برنجی کنترل و تنظیم جریان سیالات است. شیرهای برنجی در کاربردهای ساختمانی بیشتر برای قطع و وصل و کنترل دبی جریان آب و در برخی کاربردهای صنعتی برای قطع و وصل و کنترل جریان گاز طبیعی یا گاز فشرده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همانطور که گفته شد، شیرآلات برنجی در خطوط گالوانیزه نیز کابرد دارند. این شیرها از طریق سردنده جوشی به خطوط جوشی متصل می‌گردند.

انواع مختلف شیرهای برنجی کاربردهای متنوعی دارند. شیرهای سوزنی برنجی برای تنظیم و قطع و وصل جریان، شیرهای صافی برنجی جهت فیلتر کردن سیال در خط لوله، شیر فلکه برنجی کشویی جهت کنترل دبی جریان سیال استفاده می‌شود.

نمایش بیشتر