اتصالات فولادی

قطعات و تجهیزاتی که به لوله‌ها متصل می‌شوند و به وسیله آن‌ها می‌توان به تنظیم و هدایت جریان سیال پرداخت، اتصالات می‌گویند. از اتصالات برای متصل کردن لوله‌ها به یکدیگر و یا برای موارد دیگر استفاده می‌شود. اتصالات باید بتوانند از نشت سیال در ناحیه اتصال جلوگیری کنند. معمولا به این صورت است که جنس اتصالات باید از جنس خود لوله باشد اما در شرایطی می‌توان از جنس‌ها متفاوت نیز استفاده کرد.

این قطعات انواع مختلفی دارند و پرکاربردترین آنها اتصالات فولادی هستند.

اتصالات فولادی جوشی ، نوعی از اتصالات هستند که از مواد فولادی کربنی ساخته می شوند. فولاد کربنی با دمای بالا ذوب شده و در قالب های مخصوص اتصالات فولادی قرار می گیرد. این فولاد کربنی با فرآیندی شبیه آهنگری به ماده ای بسیار قوی تبدیل می شود به همین دلیل برای تولید اتصالات که قطعه ای بسیار مهم است استفاده می شوند. هرگونه نقص در این قطعات مانند نشتی یا خرابی میتواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

روش تولید اتصالات فولادی

اتصالات و در کل قطعات صنعتی می‌توانند به روش‌های مختلفی تهیه شوند. این که از چه روشی و برای چه جنسی استفاده شود، به جنس ماده شما و هندسه و خواص قطعه مورد نظر شما بستگی دارد. برای تولید اتصالات فولادی می‌توان از روش تولید فورج استفاده کرد. در این روش تولید، قطعه خام و مواد اولیه بین قالب قرار می‌گیرد و نیروی زیادی به آن وارد می‌شود. بدین صورت قطعه خام و اولیه به شکل و فرم قالب درمی‌آید.

مزایای استفاده از لوله فولادی

اتصالات فولادی به دلیل مزایای و ویژگی‌هایی که دارند، گزینه مناسبی برای استفاده در سیستم لوله‌کشی شناخته می‌شوند. از زمان‌های گذشته فولاد نماد مقاومت و استحکام بوده است. لوله‌های فولادی نیز از این قاعده مستثنا نیستند و مقاومت مکانیکی بسیار خوبی دارند. همچنین لوله‌ها فولادی در برابر آتش‌سوزی نیز مقاومت خوبی از خود نشان خواهند داد. از دیگر مزایای استفاده از اتصالات فولادی می‌توان به ضریب انبساط طولی پایین این دسته از اتصالات اشاره کرد.

کاربرد

از اتصالات فولادی و به طور کلی اتصالات برای کاربردهای متخلفی استفاده می‌شود. با استفاده از اتصالات می‌توان جهت خط لوله را تغییر دارد. از جمله اتصالاتی که به کمک آن‌ها می‌توان جهت خط لوله را تغییر داد می‌توان به اتصالات زانویی و سه راهی اشاره کرد. با استفاده از دسته‌ای دیگر از اتصالات می‌توان سایز  لوله را در سیستم لوله‌کشی مورد نظر خود تغییر دهیم. از جمله اتصالاتی که این امکان را فراهم می‌کنند می‌توان به اتصالات تبدیل و سه راهی تبدیل اشاره کرد. با استفاده از اتصالات همچنین می‌توان تجهیزاتی را به لوله متصل کرد. از جمله اتصالات موجود در این دسته می‌توان به مهره ماسوره اشاره کرد. در نهایت می‌توان با استفاده از اتصالات مسیر لوله و جریان سیال را بست. کپ و دربند نمونه‌ای از این دسته از اتصالات هستند.

انواع اتصالات فولادی

اتصالات جوشی فولادی

اتصالات جوشی فولادی از پرکاربردترین نوع اتصالات هستند. این اتصالات برای سیستم های لوله کشی بهترین انتخاب هستند. این اتصالات کاملا یکپارچه متصل می شوند و زیبایی بصری نیز خواهند داشت. همچنین منع نفوذ هوا به داخل لوله ها در هر شرایط آب و هوایی نیز باعث عدم تغییر دمای داخل لوله و سیستم می گردد.

این اتصالات نسبت به روشهایی مانند رزوه ای هزینه کمتری نیز خواهند داشت.

اتصالات فشار قوی دنده ای فولادی

از این اتصالات در اتصال لوله های فلزی به شیرآلات استفاده می شود و معموالا برای قطرهای 4 اینچ یا کوچکتر استفاده می شوند. ضخامت بالای این اتصالات آنها را برای تحمل فشارهای بالا بسیار ایده آل کرده است، مانند سیستم های خنک کننده صنعتی.  این اتصالات دسته بندی های مختلفی بر حسب فشاری که میتوانند تحمل کنند دارند که به 3 کلاس 2000 ، 3000 و 6000 تقسیم می شوند.

اتصالات فشار قوی ساکت ولد فولادی

از این اتصالات در خطوط انتقال فشار قوی و سیستم‌ها لوله کشی صنایع مختلف استفاده می‌شود. معمولا زمانی از این نوع استفاده می‌کنیم که نیاز داریم اتصالات با دقت و قابلیت تحمل فشار بیشتری را داشته باشیم. از جمله صنایعی که از اتصالات ساکت ولد استفاده می‌کنند می‌توان به صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و نیروگاه‌ها اشاره کرد. از جمله انواع اتصالات این دسته نیز می‌توان به زانویی، سه راهی و کپ اشاره کرد.

نمایش بیشتر