فلنج فولادی

فلنج فولادی قطعه ای است که برای اتصال قطعات در خطوط لوله و ماشین آلات مختلف استفاده می شود تا از نشت آنها جلوگیری کند. فلنج های فولادی عموما در محیط های تحت فشار استفاده می شوند. همچنین فلنج ها با کلینگیریت فلز مایع و واشرهای مایع که در برابر فشار استفاده می گردند، آب بندی می شوند.

به علاوه فلنج های فولادی ضد زنگ با توجه به فشار و ابعاد (قطر و اندازه) طبقه بندی می شوند. فلنج های فولادی عموما ساختار دایره ای دارند و اتصال آنها با استفاده از پیچ و مهره شکل می گیرد. تعداد سوراخ های پیچ و مهره ای که فلنج را به یکدیگر متصل می کنند ممکن است با توجه به کلاس فشار قطر لوله متغیر باشد. اما به ندرت دیده می شود که فلنج به شکل مستطیل یا بیضی طراحی شده باشد.

فلنج ها بر اساس یک سری از استانداردها اعم از تحمل فشار یا نوع اتصال آنها از سوی کشورهای مختلف طبقه بندی می شوند. در کشور ما معمولا از فلنج های فوالادی دارای استانداردهای PN استفاده می شود و این در حالی است که استانداردهای آمریکایی بر حسب پوند است که استاندارد تحمل فشار مورد استفاده در فلنج های فولادی است.

با اینحال PN به عنوان یک استاندارد اروپایی پذیرفته می شود. مخفف استاندارد PN با استاندارد آلمانی معروف به Din تعیین می شود. همچنین استاندارد پوند، استاندارد تحمل فشار تعیین شده توسط موسسه استاندارد آمریکایی موسوم Ansi می باشد.

از این‌رو فلنج های فولادی با توجه به عناصر تشکیل دهنده آنها دارای کیفیت های مختلفی اعم از فلنج با کیفیت های 304، 316Ti، 321 و 310 و… هستند که برای عبور سیالات از خطوط مورد نظر با درجه حرارت ترجیح داده می شوند. البته فلنج 316Ti به جهت برخورداری از عنصر مولیبدن که قابلیت ضد زنگی و مقاومت بیشتر در برابر حرارت دارد در خطوط مایعات شیمیایی، نساجی، دریایی و نفتی استفاده می گردد.

در واقع می توان فلنج های فولادی را در ۶ دسته بندی اعم از فلنج تخت، فلنج گردن جوش، فلنج رزوه ای، فلنج آزاد، فلنج کور و فلنج ساکت با توجه به نوع اتصالی که دارند قرار داد.

با اینحال از آنجائیکه خوردگی یک نگرانی ثابت در همه کاربردهای فلزی است و زنگ زدگی، مواد شیمیایی و سایر عوامل محیطی می تواند به فلزات آسیب برساند از این رو انتخاب فلنج باید در برابر این عوامل مقاوم باشد.

از جمله فلنج های فولادی ضد زنگ که مقاومت بیشتری از فلنج های فلزی دیگر همچون فلنج فولادی کربنی دارد. به علاوه فلنج های آلومینیومی ممکن است ارزان تر باشند ولی در صورتی که تحت فشار شدید قرار گیرد، نرم تر است و تحمل فشار فلنج های فولادی را ندارد. اصولا اتصالات و جوش ها به طور سنتی یک نقطه ضعف هستند بنابراین منطقی است که مطمئن شوید که فلنج با آلیاژ مناسبی را برای کار خود انتخاب کرده اید.

مثلا ممکن است فلنج نیاز به مقاومت بیشتر در برابر حرارت داشته باشد که فلنج های فولادی از جمله نوع ضد زنگ آن کیفیت بالایی در برابر خم شدن و تغییر شکل دارند و می توانند از به خطر افتادن سیستم شما جلوگیری کنند. البته فلنج های فلزی مقاوم در برابر حرارت درجه پایین نیز کاربردهای بسیاری دارند اما اگر می خواهید سیستم یا تجهیزات شما با حداکثر توان و ظرفیت کار کند، قطعا باید به استفاده از فلنج های فولادی از جمله فلنج های فولادی ضد زنگ فکر کنید.

نمایش بیشتر