اتصالات گالوانیزه

برای داشتن یک سیستم لوله کشی کارا و مناسب، نیاز به استفاده از اتصالات و تجهیزاتی است. این اتصالات می‌توانند از جنس‌های مختلفی ساخته شده باشند. یکی از پرکاربردترین اتصالات سیستم‌های تاسیسات و لوله کشی، اتصالات گالوانیزه است. اتصالات گالوانیزه از رایج‌ترین انواع اتصالات هستند و بیشتر برای لوله‌های هم جنس خود یعنی لوله‌های گالوانیزه استفاده می‌شوند. معمولا استفاده از اتصالات گالوانیزه به نسبت سایر جنس‌ها، کمی هزینه بیشتری خواهد داشت. اما باید توجه کنید که این اتصالات، اتصالات خوبی هستند و استحکام و مقاومت خوبی در برابر رطوبت و پوسیدگی دارند.

اتصالات گالوانیزه

به طور کلی اتصالات و لوله‌های آهنی و فولادی با قرار گرفتن در معرض رطوبت و با گذشت زمان دچار پوسیدگی می‌شوند و زنگ می‌زنند. یکی از راه‌های پیشگیری از این مشکلات و افزایش مقاومت لوله‌ها در برابر رطوبت و جلوگیری از پوسیدگی، استفاده از فرایند گالوانیزاسیون است. طی این فرایند، اتصالات و لوله‌های فولادی و آهنی در استخری از فلز روی مذاب غوطه‌ور می‌شوند و سپس پس از سرد شدن، پوشش آن‌ها ثابت می‌شوند. استفاده از این روش برای نخستین بار در سال 1772 میلادی توسط آقای لوئیچی کالوانی انجام شد. با استفاده از گالوانیزاسیون و قرار گفتن لایه‌ای فلز روی در سطح اتصالات فلزی، لوله‌ها و اتصالات در برابر عواملی همچون پوسیدگی، خوردگی و سایش مقاوم‌تر می‌شوند.

استفاده از اتصالات گالوانیزه در سیستم‌های لوله کشی منجر به افزایش استحکام و عمر آن سیستم لوله‌کشی خواهد شد. جالب است بدانید که اتصالات گالوانیزه در حدود 50 سال است که به بازار و صنعت ایران راه یافته است. اکثرا اتصالات گالوانیزه به صورت دنده‌ای تولید می‌شوند و از روش گالوانیزه گرم نیز استفاده می‌شود.

مزایای اتصالات گالوانیزه

اتصالات گالوانیزه به نسبت سایر جنس‌ها مقاومت بیشتری در برابر شرایط بد آب و هوایی دارند و از طرف دیگر در برابر زنگ زدگی و مواد شیمایی نیز مقاوم‌تر هستند. بنابراین استفاده از اتصالات گالوانیزه سبب می‌شود که اتصالات شما دیرتر زنگ بزند و فرسایش کمتری داشته باشد. در نتیجه عمر سیستم لوله کشی شما افزایش خواهد یافت. البته باز هم باید ذکر کرد که قیمت اتصالات گالوانیزه کمی بیشتر از سایر اجناس است.

کاربرد اتصالات گالوانیزه

با توجه به مزایایی که اتصالات گالوانیزه به نسبت سایر جنس‌ها دارد، اتصالات گالوانیزه در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند و کاربردهای فراوانی دارند. از این نوع اتصالات برای تغییر مسیر لوله‌کشی، تغییر اندازه لوله، اتصال لوله به تجهیزات مختلف یا گرفتن انشعاب از یک لوله استفاده می‌شود. همان طور که گفتیم گالوانیزه کردن اتصالات به روش گرم موجب افزایش مقاومت و به طور کلی افزایش عمر اتصالات می‌شود. از جمله صنایعی که از اتصالات گالوانیزه استفاده می‌کنند می‌توان به صنایع کشاورزی، آبرسانی و غیره استفاده می‌شود.

انواع اتصالات گالوانیزه

دسته‌بندی‌های متفاوتی برای اتصالات گالوانیزه وجود دارد. به طور کلی می‌توان گفت که اتصالات گالوانیزه به سه دسته تقسیم می‌شوند. اتصالات دنده ای ، اتصالات فلنج‌دار و اتصالات جوشی .

  • اتصالات دنده‌ای نیز یکی دیگر از اتصالات گالوانیزه رایج است. زیرا در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند. اما این دسته محدودیت‌هایی دارند و تنها در سایزها و اندازه‌های مشخص یعنی تا حدودا 6 اینچ تولید می‌شوند.
  • در نهایت اتصالات فلنج‌دار نیز یکی دیگر از اتصالات رایج گالوانیزه‌ای است که تعریف مشخص و واضحی دارند.
  • اتصالات جوشی به نوعی از اتصالات گالوانیزه گفته می‌شود که از طریق جوشکاری به یکدیگر متصل می‌شوند.

فارغ از دسته‌بندی بالا، اتصالات گالوانیزه انواع مختلفی دارند که در ادامه برخی از آن‌ها را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

1.     اتصالات زانویی

از اتصالات زانویی برای تغییر مسیر خط لوله در زوایای مشخصی استفاده می‌شود. عمدتا این زوایا، زوایای 45 یا 90 درجه هستند.

2.     اتصالات درپوش

یکی دیگر از انواع اتصالات، درپوش‌ها هستند. از درپوش‌ها برای مسدود کردن انتهای مسیر لوله‌کشی استفاده می‌شود.

3.     اتصالات سه راهی

سه راهی نیز یکی از اتصالات رایج و پرکاربرد در سیستم‌های لوله‌کشی است. سه راهی‌ها خود به انواعی نظیر تبدیل، سه راهی کج و سه راهی مساوی تقسیم می‌شوند. با استفاده از سه راهی‌ها می‌توان از یک خط لوله انشعاب گرفت.

4.     اتصالات بوشن

با استفاده از بوشن‌ها می‌توان تجهیزات مدنظر را به لوله متصل کرد.

5.     اتصالات گپ

از این دسته از اتصالات می‌توان برای مسدود کردن انتهای مسیر لوله استفاده کرد.

6.     اتصالات مغزی

مغزی‌ها از اتصالات مهم و رایج هستند که می‌توان با استفاده از آن‌ها دو وسیله را به یکدیگر متصل کرد.

7.     اتصالات تبدیل

تبدیل‌ها نیز قطعات پرکاربردی هستند که به منظور وصل کردن دو لوله با قطرهای متفاوت استفاده می‌شوند.

نمایش بیشتر