لوله فولادی چیست؟

لوله فولادی لوله ای توخالی و اصولا طولانی است که برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها با دو روش مشخص تولید می شوند که منجر به لوله درزداریا همان جوش داده شده و بدون درز می شوند.

در هر دو روش ، ابتدا فولاد خام به فرم قابل تغییرتری در می آید. سپس با کشش فولاد به لوله ای بدون درز یا چسباندن لبه ها به یکدیگر و مهر و موم آنها با یک جوش ، این فولاد خام به لوله تبدیل می شود.

 اولین روش های تولید لوله های فولادی در اوایل دهه 1800 معرفی شد و سپس بطور پیوسته فرآیند تغییر و پیشرفت آنها به حالت مدرنی که امروزه مورد استفاده است تبدیل شدند.

سالیانه میلیونها تن لوله در سراسر جهان تولید می شوند. تنوعی که در کاربرد لوله فولادی وجود دارد باعث شده این فلز پرمصرف ترین محصول تولیدی صنعت فولاد باشد.

انواع لوله فولادی

1- لوله فولادی درزدار که درزهای به وجود آمده در رول ورق را با استفاده از جوشکاری پودری یا مقاومت الکتریکی جوش می دهند.

2- لوله فولادی بدون درز یا مانیسمان که در تولید آن از نقطه جوشکاری استفاده نشده بلکه میتوان از روش سنبه کاری چرخشی یا روشهای دیگر استفاده کرد و بدلیل نداشتن نقطه جوش از استحکام بیشتری در برابر ترک خوردن نسبت به لوله فولادی درز دار برخوردار هستند.

کاربرد لوله فولادی

لوله فولادی به دلیل تنوع استفاده ای که دارد تقریبا در همه جا قابل یافت است. از این لوله در زیرزمین و برای انتقال آب و گاز بین شهرها نیز استفاده می شود. لوله فولادی همچنین در ساخت و سازها و برای محافظت از سیم های برق نیز کاربرد فراوانی دارند.

لوله فولادی در عین قوی بودن و مقاومت بالا میتوانند بسیار سبک باشند. این مزیت این نوع باعث می شود بتوان از آن حتی در ساخت قاب دوچرخه نیز استفاده نمود. این فلز کاربردی در صنعت ساخت ماشین آلات، سیستم های گرمایشی، چراغ های خیابانها و … نیز مورد استفاده فراوان قرار میگیرد.

Shopping cart

0

No products in the cart.