فلنج استیل

فلنج استیل یکی از مهم ترین تجهیزات و اتصالات مورد استفاده در صنایع مختلف می باشد. این قطعه به وفور در صنایع های مختلفی از جمله  تاسیسات ساختمانی بکار گرفته می شود. این قطعات به دلیل جداسازی آسان و بی دردسر از خطوط لوله و دیگر تجهیزات نسبت به سایر قطعات، مورد استقبال قرار گرفته اند. فلنج استیل انواع مختلفی داشته و با توجه به نوع ساختی که دارد در بخش های مختلفی از تجهیزات به کار گرفته می شود. در این مقاله ما به بررسی کامل و جامع فلنج استیل، انواع آن و ویژگی ها و کاربرد هایش می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

فلنج استیل چیست

فلنج به نوعی از اتصالات گفته می شود که در انتهای هر لوله نصب می شوند. هدف از نصب آن ها برقراری اتصالی قوی بین لوله ها برای عبور سیالات می باشد. فلنج ها در دسته های مختلفی ساخته شده و  هر یا از انواع آن ها کاربرد منحصر به فردی دارند. این قطعات با توجه به نوعی که دارند، از نظر تحمل فشار نیز در چند سری کلاس تقسیم بندی می شوند فلنج استیلی یکی از انواع فلنج ها می باشد که از جنس استیل ساخته شده است. انواع مختلفی از فلنج های استیل وجود دارد که برای فشارهای کم و زیاد مناسب هستند.

خصوصیات و مزایای استفاده از فلنج استیل

روش های مختلفی همانند جوشکاری وجود دارد که می توان در اتصالات از آن ها استفاده کرد. اما فلنج استیلی به دلیل مزایا و ویژگی های منحصر به فردی که دارند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. خصوصیات و مزایای استفاده از فلنج استیل عبارت است از:

مقاومت بالا، ضد زنگ بودن، مقاومت در برابر تغییر شکل، آب بندی مناسب، انعطاف پذیری در برابر دمای بالا و پایین و فشار کم و زیاد به طوری که در شرایط مختلفی می توان از این اتصالات استفاده کرد. این موارد تنها بخشی از مزایای بی شمار استفاده از فلنج های استیل در اتصالات می باشد.

انواع فلنج استیل

همانگونه که پیش تر گفتیم فلنج استیل انواع مختلفی داشته و هر یک از انواع آن برای موارد خاصی بکار گرفته می شود. اما به طور کلی می توان فلنج استیل را به 2 دسته تقسیم کرد. دسته اول فلنج با سطح ساده و دسته دوم فلنج با سطح برجسته. البته این دسته بندی برای فلنج استیل بسیار کلی می باشد و ما در صنعت دسته بندی دیگری را برای انواع فلنج استیل به کار می گیریم که عبارت اند از :

  • فلنج گلودار استیل

این فلنج ها دارای گردنی مخروطی شکل و متصل به مرکز خود می باشند. کاربرد اصلی این دسته از فلنج ها مقاومت در برابر فشار خارجی و داخلی، دمای بالا و ارتعاشات غیر مستقیم می باشد.

  • فلنج استیل اسلیپون

این دسته از فلنج های استیل به وسیله جوشکاری به لوله متصل می‌شوند. این فلنج ها به دلیل نصب آسان و موجود بودن آن برای تمامی فشار های کارکردی مورد استفاده قرار می گیرد.

  • فلنج استیل کور

فلنج استیل کور دیسکی شکل بوده و با هدف مسدود کردن مسیر عبور سیالات در انتهای مسیر خط لوله استفاده می‌شود. فلنج استیل کور در بین سایر فلنج استیل ها بیشترین مقاومت را داشته و برای شرایط فشار و دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

  • فلنج استیل ساکت ولد

از این نوع مدل ها در فشارهای بالا از این نوع فلنج استفاده فراوانی می شود. شایان ذکر است که این نوع فنج ها بیشترین ایستایی را در بین انواع فنج های استیل دارند.

  • فلنج استیل دنده ای (رزوه ای)

این فنج که به اسم فلنج دنده­ ای هم شناخته می شود به ‌صورت پیچی به اتصالات وصل می شود.

نمایش بیشتر