لوله چیست ؟

لوله (pipe) یکی از حیاتی ترین و پر استفاده ترین ابزار انتقال مواد قابل جریان یا به قولی مواد سیال به صورت یک مقطع استوانه ‌ای شکل است که در اصل برای انتقال سیالات مختلف مانند گاز و مایعات به کاربرده می ‌شود.در کاربری ‌های مختلف باید به نوع لوله توجه نمود که حتما از چه جنسی باشند. در مواردی می‌ توان در مسافت ‌هایی که فاصله نزدیک دارند برای انتقال موادی که جامد هستند از لوله نیز استفاده کرد. لوله‌ها و پروفیل ‌هایی که از جنس فولاد، چدن، فایبرگلاس، پلی اتیلن و… هستند بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارند.لوله‌ها دارای دو قطر داخلی و خارجی هستند که هر کدام هدف خاصی را به همراه دارند. قطر داخلی برای تعیین کردن حجم سیالی که با لوله می ‌توان انتقال داد و قطر خارجی برای عواملی که از بیرون می‌تواند روی لوله تاثیرگذار باشد، مورد بررسی قرار می‌ گیرد.البته لازم به ذکر است که مواردی از جمله دِبی خروجی و سرعت نیز می‌تواند روی سایز اثرگذار باشد.

از انواع لوله می‌توان به لوله‌ گالوانیزه، پلی پروپیلن،استیل، استیل دکوراتیو، فولادی، استیل صنایع غذایی،آشتخوار و … اشاره کرد. هر یک از انواع لوله دارای کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف هستند که بایستی متناسب با صنعت موردنظر، لوله مناسبی نیز انتخاب شود.عدم انتخاب صحیح نوع لوله در هر یک از صنایع، ممکن است خرابی ها و رخدادهای خطرناکی را به همراه داشته باشد.

از لوله های فولادی به دلیل استحکام بالای آنها در مکانهای مختلفی استفاده می شود. اما عمده کاربرد آنها در انتقال سیالاتی مانند آب و گاز در بین شهرها می باشد. این لوله ها در عین استحکام می توانند بسیار سبک نیز ساخته شوند بنابراین بهترین ماده برای ساخت قاب دوچرخه به شمار می روند.

از انواع لوله در سیستم های گرمایشی ، واحدهای برودتی، میله پرچم ، لوله کشی ساختمان ها ، چراغ های خیابان و … استفاده می گردد.

انواع لوله های درزدار و بدون درز نیز با کاربردهای مختلف برای انتقال مایعات و لوله برق و … نیز تولید می شوند. قطر لوله ها به نسبت موارد استفاده آنها کاملا متغیر بوده و از سایز سوزن های بسیار ریز زیر پوستی شروع شده تا لوله های عظیمی که برای انتقال گاز و یا آب و فاضلاب در سراسر شهر از آنها استفاده می گردد.

روکش لوله ها نیز تاثیر بسزایی بر روی طول عمر آنها دارد. به همین علت در مکان های مرطوب ویا غیرسرپوشیده که در معرض آب و باران قرار دارند حتما از لوله های گالوانیزه شده استفاده می گردد که خاصیت ضدزنگ نیز دارند. گاهی در روکش لوله ها از رنگ نیز استفاده می شود.

ماده اولیه ساخت لوله ها آهن می باشد ولی آلیاژهای دیگری نیز در این ترکیب وجود دارند که شامل آلومینیوم ، منگنز ، زیرکونیوم ، وانادیوم و .. می شوند.

برای کنترل کیفیت لوله های ساخته شده آزمایشات مختلفی وجود دارد ؛ به طور مثال از دستگاه اشعه ایکس برای تنظیم ضخامت لوله بهره می برند و یا برای آزمایش از نظر نقص از یک دستگاه مخصوص استفاده می شود. این دستگاه لوله را از آب پر کرده و فشار را افزایش می دهد تا از ثابت بودن لوله اطمینان حاصل شود. لوله های معیوب به عنوان آهن قراضه به قسمت بازیافت برگردانده می شوند.

نمایش بیشتر