اتصال دنده ای گالوانیزه

اتصال دنده ای گالوانیزه به دسته ای از تجهیزات گفته می شود که  در صنعت لوله کشی ساختمان و تهویه مطبوع از آن ها استفاده می شود. اتصال دنده ای گالوانیزه دو ویژگی اصلی دارد که باعث کاربرد آن در صنعت لوله کشی ساختمان شده است. یکی از ویژگی های این اتصال جنس گالوانیزه آن بوده که بخاطر مواد اولیه که دارد با مزیت های بسیاری همراه است.

اتصالات دنده ای یکی از پرکاربردترین و در عین حال قدیمی ترین روش های اتصال سیستم های لوله کشی می باشد. این اتصالات به طور کلی به دو دسته گالوانیزه و سیاه تقسیم می شوند. اتصال دنده ای گالوانیزه در استانداردها و سایز های مختلف طراحی و تولید می شود.

مفهوم گالوانیزه

با پوشش‌های گالوانیزه یک لایه فلزی نازک از جنس روی روی آلیاژ فلزی اصلی لوله ها و اتصالات کشیده می‌شود. هدف از گالوانیزه کردن لوله‌ها و اتصالات مقاوم‌سازی خطوط لوله و اتصالات آن ها می باشد. است. در واقع ویژگی این لایه ایجاد مقاومت بیشتر برای لوله و اتصالات در برابر خوردگی و اکسیداسیون می باشد.

ویژگی های اتصالات دنده ای گالوانیزه

اتصالات دنده ای گالوانیزه ویژگی های بسیاری دارند به همین خاطر است که از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار گرفته اند. از جمله ویژگی های اتصالات دنده ای گالوانیزه عبارت اند از:

 • نحوه اتصال اتصالات دنده ای گالوانیزه به صورت رزوه ای است.
 • از اتصالات فلزی دندهای معمولا در سایزهای بزرگ استفاده نمی شود (مورد استفاده تا سایز 6 اینچ).
 • اتصالات دنده ای گالوانیزه دارای سطح صیقلی و مقاوم در برابر خوردگی هستند.

انواع اتصالات دنده ای گالوانیزه

اتصال دنده ای گالوانیزه در انواع مختلفی ساخته می شوند و هر کدام از آن ها با توجه به ساختاری که دارند کاربرد های خاص خود را دارند. شایان ذکر است که قیمت اتصالات دنده ای گالوانیزه با توجه به پارامتر های مختلفی نظیر نرخ فولاد، سایز، کیفیت و … متغییر است. در ادامه به معرفی تعدادی از مهم ترین و پر کاربرد ترین انواع اتصالات دنده ای گالوانیزه پرداخته ایم:

 • زانویی

اتصال دنده ای گالوانیزه زانویی قطعه ای است که با هدف تغییر جهت مسیر استفاده می شود. این اتصالات با توجه به زاویه تغییر و نحوه دنده شدن انواع و اقسام مختلفی دارند.

 • سه راهی لوله

این قطعه نیز برای انشعاب گیری در خطوط لوله کشی استفاده می شود. این اتصال به دو دسته سه راهی هم اندازه و سه راهی کاهنده تقسیم می شود.

 • بوشن

بوشن قطعه ای استوانه ای می باشد که از آن برای اتصال دو قطعه لوله یا فیتینگ به یکدیگر استفاده می شود.

 • مهره ماسوره

مهره ماسوره یکی دیگر از قطعات پر کاربرد است که برای اتصال دو قسمت از لوله کشی به یکدیگر یا اتصال لوله کشی به دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

 • مغزی (نیپل)

مغزی یا نیپل به یک قطعه لوله دو سر دنده یا یک قطعه ریختگی دو سر دنده گفته می شود که هدف از استفاده از آن، اتصال فیتینگ ها به همدیگر یا به شیرها استفاده می شود.

کاربرد اتصالات دنده ای گالوانیزه

اتصالات دنده ای گالوانیزه به دلیل مزایا و ویژگی هایش کاربرد های مختلفی را دارد که عبارت اند از:

 • مهم ترین و پر کاربردترین استفاده از اتصالات دنده ای گالوانیزه در زمینه لوله کشی آبرسانی ساختمان و تهویه مطبوع می باشد.
 • از این اتصالات در صنایع مربوط به آب و فاضلاب به وفور استفاده می شود.
 • به دلیل بهره مندی از سطوح صیقلی و مقاوم در لوله های کوچک کاربرد دارند.
 • در زمینه های مختلفی نظیر لوله کشی های آب آشامیدنی، آتش نشانی و سیستم های خنک کننده صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

نمایش بیشتر