اتصالات فولادی فشار قوی دنده ای 

اتصالات نقش مهمی در کم و زیاد کردن ابعاد لوله یا تقسیم و تغییر جریان سیالات دارند. لذا برای استفاده در اتصالات لوله هایی که دارای جریان فشار قوی هستند، اتصالاتی با مقاومت و تحمل فشار قوی لازم است که در این خصوص اتصالات فشارقوی دنده ای فولادی حرف اول را می زنند و یکی از بهترین انتخاب ها خواهند بود.

در واقع این اتصالات به واسطه دنده هایی که در سطح داخلی (اتصالاتی چون بوش و نیم بوش، مهره ماسوره، زانو، سه راهی و…)، سطح خارجی ( اتصالاتی چون مغزی فشار قوی، درپوش فشار قوی و…) یا در هر دو سطح آنها (اتصالاتی چون بوش تبدیلی، چپقی فشار قوی و…) به صورت رزوه ایجاد گشته اند، اتصال بسیار محکمی را برقرار می کنند که در صورتی که از جنس فولادی باشند برای اتصالات فشارقوی بسیار ایده آل خواهند بود. البته تحمل فشار اتصالات فشار قوی دنده ای فولادی بر اساس یک سری از استاندارها مشخص می گردد که آنها را در ۳ کلاس رده بندی ۲۰۰۰، ۳۰۰۰ و ۶۰۰۰ قرار می دهد که هر چه از کلاس رده بندی بالایی برخوردار باشند، تحمل فشار بهتری دارند.

شاید بتوان مزیت اتصالات فشار قوی دنده ای را در مقایسه با اتصالات قوی ساکت (اتصالات با استفاده از جوشکاری) در چهار چیز دانست یکی اینکه این اتصالات براحتی و بدون نیاز به مهارت نصب می شوند و دوم عدم نیاز به جوشکاری و هزینه های آن، سوم سرعت عمل و صرفه جویی در وقت و چهارم چون مونتاژ و جداسازی آسانی دارند عملیات ثانویه مانند تمیز کردن و نگهداری آنها براحتی و با هزینه کم قابل انجام است. با اینحال نمی توان آب بندی بهتر اتصالات ساکت را ندیده گرفت.

از جمله اتصالات فشارقوی دنده ای فولادی که از آنها بسیار استفاده می شود و پرکاربرد نیز هست می توان به اتصالات فشار قوی کلاس ۳۰۰۰ اشاره کرد که مهمترین استفاده آنها برای لوله های رده ۱۶۰ می باشد. و اما موارد استفاده از اتصالات فشار قوی فولادی اعم از سه راهی ها، زانویی، تبدیل و فلنچ ها و… به جهت مقاومت خوبی که در برابر سیکل فشار و سیکل حرارت دارند، برای سیستم های خنک کننده صنعتی، آتش نشانی، صنایع آب و گاز، پتروشیمی و … مورد استفاده قرار می گیرند.