احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان

احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان

طرح احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان آغازشد

در سفر وزیر نفت کشورمان به عمان درباره احیا و احداث خط لوله صادرات گاز به عمان و توسعه مشترک میدان هنگام توافق شد.

به گزارش ایرنا، یکی از پروژه های بزرگ منطقه در زمینه احداث خط لوله صادرات گاز که دو دهه به مشکل خورده بود راه اندازی شد.

احداث خط لوله صادرات گاز

پیشنهاد صادرات گاز به عمان

این طرح در ابتدای سال 80 ارئه شد،که اولین موافقت نامه آن در اسفند 83 بین وزیرهای نفت طرفین (ایران-عمان)امضا شد،که طبق این تفاهم نامه قرار بر این شد که ایران از سال 2008میلادی صادرات گاز به عمان را با 30 میلیون متر مکعب در روز شروع کرده و طبق این قرار بین ایران و عمان تا سال 2012 میلادی به 70 میلیون متر مکعب در روز افزایش دهد.

همچنین طبق توافق احداث خط لوله صادرات گاز سال ٢٠١٣ میان دو کشور، قرار شد برای ۱۵ سال روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز ایران از طریق یک خط لوله از لایه خلیج فارس به عمان صادر شود که ارزش بسیار بالایی دارد و سبب محکم شدن روابط دو کشور می شود.

احداث خط لوله صادرات گاز

درآمد سالانه کشور از این قرار داد

درآمد سالانه کشور از این محل بیش از یک میلیارد دلار برآورد شده بود که بر این اساس طی ۲۵ سال مدت قرارداد، درآمدی بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار نصیب کشور می‌شود.

طبق این توافق نامه در صورتی که ایران بتواند به صادرات گاز به عمان سرعت دهد، در واقع ایران سهم مهمی در بازار جهانی صادرات انرژی بدست آورده است و صادرات گاز ایران به عمان از این دیدگاه بسیار مهم است.

بر اساس توافق دیگر میان ایران و عمان، قرار است میدان هنگام توسط دو کشور توسعه پیدا کند. میدان هنگام تنها میدان مشترک ایران و عمان است و سبک‌ترین نفت ایران از این میدان تولید می‌شود.

میدان هنگام، هم لایه گازی دارد و هم لایه نفتی که بخشی از لایه نفتی آن توسعه پیدا کرده و اکنون ایران و عمان برای توسعه فازهای بعدی آن، توافق کرده‌اند.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *