نرخ جهانی

تداوم نرخ جهانی فولاد

آسیا استیل: نرخ جهانی براساس آخرین آمار از هفته گذشته نرخ اسلب صادراتی ایران نوسان چندانی نداشت و در بازه ۴۳۰ الی ۴۴۵ دلار در هر تن به فروش می‌رسید، همچنین قیمت فوب صادراتی ایران نیز بین ۴۵۵ الی ۴۶۵ دلار در هر تن معامله می‌شد که این آمار بیانگر افزایش۳ درصدی نرخ این محصولات در مقایسه با چند روز گذشته است.

آنچه از گزارش‌ها و آمار مشخص شده قیمت‌های جهانی هیچ رشدی نداشته و به عقیده کارشناسان احتمالا در میان‌مدت همچنان شاهد فشار نرخ فولاد در کلیه واحدهای زنجیره فولادی خواهیم بود.

در بررسی علل ریزش قیمت‌های جهانی می‌توان چنین عنوان کرد که کاهش تقاضا در سراسر جهان به ویژه در چین نزولی است، زیرا چین ۵۲ درصد تقاضای جهانی فولاد را در اختیار دارد و ضعف تقاضا و رکود اقتصادی در این کشور به بازارهای جهانی هم سرایت کرده و به تعمیق رکود فعلی دامن زده است.

همچنین براساس این آمار نرخ جهانی شمش صادراتی منطقهCis این محصول است از ۵۰۵ دلار به ۵۲۶ دلار در هرتن افزایش یافت که بیانگر رشد ۴/۱ درصدی نرخ میلگرد صادراتی نیز ۶/۱ درصد کاهش داشته است که ۵۸۵ الی ۵۹۰ دلار ریزش کرد.

کاهش روزانه نرخ جهانی و زیر فروشی

با تداوم ریزش قیمت‌ها در بازار داخلی به تأثیر از بازارهای جهانی، امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری اظهار کرد: کاهش روزانه نرخ جهانی فولاد که از عواملی مانند زیرفروشی یا دامپینگ فولاد روسیه و کاهش تقاضای چین نشأت می‌گیرد، بورس کالا را برآن داشته تا سقف نرخ فوب ایران را در چند هفته گذشته اعمال نکند و برای تنظیم قیمتها در بازار داخلی و حفظ تعادل با بازارها و نرخ جهانی همسو شود. حال با وجود مازاد تولید و عرضه محصولات فولادی در داخل کشور، شاهد بازگشت بازار به تنظیم و تعدیل نرخ داخلی و صادراتی خواهیم بود.

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد چین که حدودا نیمی از مصرف فولاد جهان را به خود اختصاص داده با رکود اقتصادی که این روزهای دچار آن است، به افت قیمت‌های جهانی منجر شده است. به طوری که نرخ فولاد در روزهای پایانی ژوئیه در کمترین نرخ خود قرار داشت.

درگیری چین با ویروس کرونا و تنش‌های چین و آمریکا جایگزین امیدهای محرک است، همچنین در اثنای شرایطی که فدرال رزرو در رکود قرار دارد و جو ضعیفی در بازار حاکم است، از طرفی دیگر تر از سیاست‌های تهاجمی بانک مرکزی به بدبینی‌های مربوط به چین، موجب تثبیت نرخ فولاد در کمترین میزان خود شد اما با وجود این آرامش معاملات پیش از گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی، نوسانات شدید نرخ محصولات فولادی را محدود می‌کند.

قیمت میلگرد در بورس نیز بیانگر کاهش یک درصدی این محصول است، همچنین ورق کلاف گرم ۰/۶ درصد و فولاد ضدزنگ نیز ۰/۴ درصد کاهش یافت.

به عقیده تحلیلگران به نظر نمی‌رسد که در کوتاه‌مدت نرخ جهانی فولاد افزایش چشمگیری داشته باشد، میزان افزایش‌ها به اندازه‌ای که در گذشته شاهد آن بودیم نخواهد بود؛ زیرا آمار و ارقام و اوضاع فعلی نشان از ریسک نزولی دارد.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *