نبشی پرسی و فابریک

تفاوت نبشی پرسی و فابریک + خصوصیات و کاربردهای آن‌ها

نبشی پرسی و فابریک

نبشی(Angle) از پروفیل‌های مهم و پرکاربرد در صنعت است که از دو سطح متصل به هم (بال) ساخته می‌شود. نبشیها به طور متداول به شکل L و با زاویه‌ دو بال 90 درجه ساخته می‌شود. نبشی در انواع مختلفی وجود دارد که در کاربردهای ساختمانی و صنعتی استفاده می‌شود. به‌طور کلی در کاربردهای سازه‌ای، از نبشی برای تحمل وزن بالای سازه، استفاده می‌شود.

پروسه تولید و نحوه ساخت نبشی از عوامل موثر بر ویژگی‌های آن و درنهایت کاربرد آن است. بسته به روش تولید نبشی، دو نوع نبشی فابریک و پرسی خواهیم داشت که در ادامه ضمن معرفی آن‌ها، خصوصیات و کاربردهای آن‌ها نیز به صورت جامع خدمت شما همراه گرامی ارائه شده است.

انواع نبشی

با توجه پارامترهایی که در ساخت نبشی وجود دارد انواع مختلفی از آن وجود دارد. از اصلی‌ترین تفاوت نبشی‌ها فرایند ساخت آن‌هاست که در نهایت منجر به تفاوت در کاربردها، ویژگی‌ها و خواص مکانیکی آن‌ها خواهد شد. دو نوع متداول از نبشیها یعنی نبشی فابریک و پرسی با دو پروسه تولید متفاوت و کاربردها و خصوصیات مختلف وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

نبشی پرسی

نبشی پرسی در زیر فشار بالای پرس و از طریق فرآیند نورد سرد شکل می‌گیرد. این نبشی از ورق‌ فولادی به طول 6 متری تولید می‌شود. با نورد ورق، نبشی پرسی تولید می‌شود. ماده اولیه مورد استفاده خطوط تولید این نوع می‌تواند از جنس‌های مختلفی باشد اما معمولاً از ورق سیاه یا St 37 استفاده می‌شود.

شکل‌دهی و خم کردن نبشی پرسی از عرض، به کمک غلطک و دستگاه رول فرمینگ انجام می‌شود. دلیل استفاده از این دستگاه، انحنادهی به ورق فولادی و ایجاد خطوط خمش به صورت 90 درجه و غیر موازی است که این فرایند در حالت سرد انجام شده و باعث استحکام ورق‌های فولادی می‌شود. همچنین نبشیهای تولید شده دارای جهت‌های ترجیحی برای شکست نخواهد بود.

خط تولید نبشی پرسی و دستگاه رول فرمینگ با محدودیت‌هایی روبرو است. برای مثال، در این روش تولید تنها نبشی با بال مساوی تولید می‌شود و همچنین تولید نبشی با ضخامت کمتر از 6 میلی‌متر ممکن نیست. عرض بال نبشیهای پرسی نیز معمولا بین 20 تا 50 میلی‌متر است.

در اینجا بخوانید : راهنمای خرید نبشی

گفتنی است در خط تولید نبشی پرسی، به طور معمول از استاندارد آلمانی DIN 1022 برای تولید و ارزیابی تولید نبشی پرسی بهره گرفته می‌شود. برای تشخیص نبشی پرسی از انواع دیگر، می‌توان از گوشه گرد آن و یا انحنای بال‌های آن، تشخیص داد که نبشی پرسی است. کاربرد آن نیز به طور معمول در صنعت ساختمان سازی است.

نبشی فابریک

ورق فولادی مورد استفاده در تولید نبشی فابریک فولادی، در دمایی نزدیک به 1700 درجه فارنهایت از عرض خم می‌شود. در خط تولید نبشی فابریک، شمش یا بیلت فولاد اولیه از ابتدا به منظور تولید نبشی، به خط نورد گرم وارد شده و در نهایت به‌ صورت نبشی در ابعاد مختلف خارج می‌شود. بنابراین نبشی‌های فابریک از ابتدا به شکل نبشی در سایزها و ضخامت‌های مختلف و مشخص، توسط تکنولوژی موجود در کارخانه و در قالب‌های مخصوص با ابعاد مشخص تولید می‌شوند.

نبشی پرسی و فابریک

نبشیهای فابریک به علت تولید در خط با تکنولوژی بالاتر، قالبا دارای تنوع در سایز و ضخامت است و با تغییر قالب می‌توان ضخامت و سایز نبشی که همان اندازه بال است را کنترل کرد. همچنین لزومی بر یکسان بودن اندازه دو بال نیست و نبشی فابریک با دو بال با اندازه مساوی و بال‌های با اندازه‌های نامساوی قابل تولید است که به این دو به ترتیب، مساوی و نامساوی گفته می‌شود.

گفتنی است برای ساخت نبشیهای مساوی، در خط تولید از استاندارد روسی GOST 8510 استفاده می‌شود و خط تولید نامساوی نیز معمولا از استاندارد روسی GOST 8510-86 پیروی می‌کند.

نوعی نبشی فابریک نیز وجود دارد که در خط تولید از استاندارد انگلیسی طبعیت می‌کند. در صورتی که در خط تولید از استاندارد اروپایی BS EN 10056-1 استفاده  شود، نبشی تولیدی، «نبشی اروپایی» نامیده می‌شود. در کشور ایران نیز استفاده از این استاندارد به تازگی متداول شده است.

در ساخت نبشیهای فابریک از آلیاژهای مختلف فولاد استفاده می‌شود.

برای تشخیص مدل فابریک می‌توان آن را از گوشه‌های تیز آن تشخیص داد. همچنین در نبشی‌ فابریک، انحنای خم‌شدگی به صورت کاملا عمود بر هم بوده و با نزدیکی به انتهای بال از ضخامت بال کاسته می‌شود. این نوع از کیفیت و همچنین قیمت بالاتری نسبت به مدل پرسی برخوردار است و بیشتر کاربرد صنعتی دارد.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *