احتمال افزایش قیمت کدام مقاطع فولادی در آینده وجود دارد؟

مقاطع فولادی و افزایش قیمت آن در آینده

مقاطع فولادی و دلایل متعددی که در تغییرات بهای آهن‌ تأثیرگذار هستند نیز، امری ضروری و واجب بوده تا بتوان با دیدی بازتر و نگاهی کارشناسانه نسبت به تهیه آن‌ها اقدام نمود.در این مقاله به بررسی علل این تغییرات و همچنین پیش‌بینی بازار پیش‌روی مصنوعات فلزی پرمصرف خواهیم پرداخت.

مقدار استفاده از فولاد در صنایعی همچون خودروسازی و ساختمان‌سازی بسیار بالاست؛ لذا یکی از پارامترهای مهمی که در این زمینه نقش بسیار اساسی دارد بررسی نوسانات قیمت این محصولات است.

چه عواملی سبب افزایش قیمت مقاطع فولاد می‌شوند؟

بازار مقاطع فولادی، دچار نوسانات زیادی بوده که علت های متعددی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در این زمینه تاثیرگذار هستند.

قیمت‌های جهانی آهن، مواد خام، ضایعات آهنی، نفت و حمل‌ونقل از دلایل اصلی موثر در این زمینه هستند؛ همچنین در چند سال گذشته، وضع تحریم‌های اقتصادی و تأثير مخرب آن بر نرخ ارز، تورم داخلی، وضعیت بورس کالا، نیاز صنایع وابسته و میزان عرضه و تقاضا، از علل اثرگذار در داخل کشور بوده‌است.

لازم به ذکر است که در سه سال اخیر، بروز همه‌گیری کرونا نیز اثر منفی زیادی بر بازار تمامی محصولات از جمله مقاطع فولادی گذاشته است.

مقاطع فولادی و افزایش قیمت آن در آینده

میزان حجم تقاضا برای خرید محصولات فولادی چطور سنجیده می‌شود؟

عوامل ذکر شده، تأثير فراوانی بر روی حجم تقاضای خرید صنف های فولادی دارند. وجود تحریم‌های سیاسی باعث می‌شود تا با کم‌شدن نقدینگی و کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده، از میزان درخواست خرید بازار کاسته شود.

کم‌شدن حجم ساخت‌وساز در سال‌های اخیر، نشان‌دهنده رکود در بازار و بالتبع، کاهش میزان تقاضای کالاهای ساختمانی است. همچنین بروز پاندمی کرونا، باعث کاهش مقدار تولید و خرید در بازارهای جهانی از جمله کشور ما شده‌است.

داشتن روابط سیاسی-اقتصادی صحیح، می‌تواند باعث رونق مجدد در بازار راکد مسکن شده و در نتیجه میزان تقاضا برای خرید آهن‌آلات بالا رفته و جان تازه‌ای به صنعت تولید فولاد دمیده شود.

اتخاذ مصوبات مفید دولتی، وضع عوارض صادراتی مناسب و دادن وام‌های بانکی با سود پایین در زمینه مسکن، زمینه‌ساز افزایش تولید و بالا رفتن تقاضای خرید محصولات فولادی در بازار می‌شود.

با کاهش همه‌گیری کرونا و رونق مجدد تولید جهانی فولاد و سیر نزولی ارزش آهن‌آلات، میزان درخواست این محصولات در دنیا افزایش یافته‌است؛ به‌طوری‌که شاهد یک کاهش نسبی قیمت مقاطع فولادی در جهان هستیم.

لیست آهن آلاتی که در سال جاری بیشترین حجم تقاضا را داشته‌اند

بیشترین حجم تقاضای خریداران برای کالاهای فولادی، به‌ترتیب مربوط به سه محصول میلگرد، تیرآهن و ورق آهن است.

میزان تولید صنعت فولادی طویل در سال جاری نسبت به سال گذشته به میزان ۱۳ تا ۲۲ درصد افزایش پیدا کرده‌است.

در چهار ماه نخست سال ۱۴۰۱ میزان تولید میلگرد با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته به ۳۴۶۳۰۰۰ تن رسیده‌است.

همچنین در چهارماه ابتدایی ۱۴۰۱، تولید ورق گرم به میزان ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد داشته‌است که بالغ بر ۳۱۲۱۰۰۰ تن از این محصول به بازار عرضه شده‌است.

تقاضای بالای بازار جهت خرید میلگرد، تیرآهن و ورق گرم، باعث گردیده تا مصرف آهن اسفنجی، شمش فولادی، بلیت، بلوم و اسلب نیز در سال جاری نسبت به‌سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا یابد.مقاطع فولادی و افزایش قیمت آن در آینده

بر اساس فاکتورهای گفته شده، کدام مقاطع فولاد در ماه آینده افزایش قیمت خواهند داشت؟

پیش‌بینی بازار به‌شدت تحت تأثیر نتیجه مذاکرات برجام در ماه‌های آینده است؛ درصورت مثبت‌بودن نتایج می‌توانیم شاهد رونق ساخت‌وساز و همچنین بازار تولید محصولات فولادی باشیم و بالعکس، درصورت منفی‌بودن، روند رکود در این بازار ادامه خواهد داشت.

با بالارفتن میزان ساخت‌وساز و افزایش پروژه‌های عمرانی، درخواست جهت خرید میلگرد، تیرآهن و ورق آهنی بالا رفته و با کاهش میزان نرخ دلار، روندی مثبت در قیمت‌گذاری این محصولات را شاهد خواهیم بود.

با نزدیکی به فصل سرما، میزان خرید آهن‌آلات کاهش پیدا می‌کند که می‌تواند اثر زیادی بر بازار این محصولات داشته باشد.

از طرفی در صورت شکست برجام، با افزایش نرخ ارز تا مرز ۳۵۰۰۰۰ریال و بالارفتن تورم داخلی،قیمت ورق میلگرد و تیرآهن، روندی صعودی پیدا خواهد کرد.

طبق نظر کارشناسان:

قیمت ورق سیاه، در اکثر اوقات براساس گرید آن تعیین می‌شود؛ مواد اولیه این محصول در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود و در همین مرحله با تغییر آلیاژهای به کار رفته می‌توان گریدهای مختلفی از ورق سیاه درست کرد.

از آنجا که این محصول جزو کالاهای پرتقاضا در بازارآهن محسوب می‌شود، قیمت روز ورق سیاه غیرقابل پیش‌بینی بوده و توصیه می‌گردد قبل از ثبت خرید آن قیمت ورق سیاه امروز را استعلام بگیرید تا در معاملات خود متضرر نشوید.

آهن پرکاربرد مثل میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی و انواع قوطی‌ها، از جمله مهم‌ترین و تاثیرگذارترین محصولات در فولاد هستند.

نوسانات روند قیمتی آن‌ها تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد که بازار این کالاها را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهند.

 

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *