انواع فلنج

کاربرد انواع فلنج

فلنج

انواع فلنج به دلیل نقش مهم و عملکرد خوبی که دارد، به طور گسترده ای در صنایع شیمیایی، پتروشیمی، آتش نشانی و زهکشی استفاده می شود. استفاده از فلنج برای افزایش انعطاف پذیری در عملکرد سیستم های لوله کشی، به طوری که به راحتی بتوان قطعات مورد نظر را جدا کرد و دسترسی به قسمت داخلی سیستم را بهبود بخشید.

انواع فلنج

فلنج برای چه مواردی استفاده می شود؟

فلنج روشی برای اتصال لوله ها ، شیرها ، پمپ ها و سایر تجهیزات برای تشکیل یک سیستم لوله کشی است. همچنین دسترسی آسان برای نظافت ، بازرسی یا اصلاح را فراهم می کند. فلنج ها معمولاً جوش داده می شوند یا پیچ می شوند. اتصالات فلنج با اتصال دو فلنج با یک واشر بین آنها برای ایجاد مهر و موم ساخته می شوند.

انواع فلنج

نوع فلنج مورد استفاده برای لوله کشی عمدتا به استحکام مورد نیاز برای اتصال انواع فلنج بستگی دارد. فلنج ها، به جای اتصالات جوش داده شده، برای تسهیل عملیات تعمیر و نگهداری استفاده می شوند. اتصال انواع فلنج را می توان به سرعت و به راحتی جدا کرد که به نمونه ای از آن ها اشاره می کنیم.

انواع فلنج ها عبارتند از:

  1. فلنج های فولادی (آهنی): فلنج های فولادی دسترسی آسان برای تمیز کردن، بازرسی یا اصلاح را فراهم می کنند. آن ها معمولاً به شکل گرد بوده اما می توانند، به شکل مربع و مستطیل نیز باشند.
  2. فلنج های رزوه دار: فلنج های رزوه ای در اندازه های حداکثر 4 اینچ و فشارهای چندگانه در دسترس می باشند. با این حال، عمدتا از لوله های اندازه کوچک در برنامه های فشار کم و دمای پایین، مانند خدمات آب و هوا استفاده می شود.فلنج های رزوه ای نیز در مناطق انفجاری مانند پمپ بنزین ها و کارخانه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
  3. فلنج های آلومینیومی (غیر آهنی): فلنج های آلومینیومی معمولاً به صورت اشکال مشابه فلنج فولادی در دسترس می باشند. جوشکاری فلنج های آلومینیومی معمولاً به یک فرآیند MIG یا TIG نیاز دارد.
  4. فلنج های پلاستیکی: فلنج لوله های پلاستیکی در اندازه ها و شکل های مشابه با لوله های فولادی موجود است. برخی فلنج های پلاستیکی تقویت شده با الیاف می باشند. لوله های پلاستیکی معمولاً به صورت خشک نصب می شوند، سپس علامت گذاری می شوند. زیرا حلال مورد استفاده برای اتصال آنها بسیار سریع عمل می کند.
  5. فلنج های جوش داده شده: فلنج های جوش داده شده در انواع مختلفی وجود دارند که بر اساس فشار و دما طبقه بندی می شوند. این سبک ها شامل باز شدن، گردن جوش، جوش سوکت، مفصل حلقه ای و لغزش است. فلنج های مختلف جوشکاری فشارهای بیشتری را نسبت به انواع رزوه ای ایجاد می کنند.

بنابراین انواع فلنج ها کاربرد های زیادی دارند و نقش مهمی در انواع صنایع از جمله ماشین سازی و پتروشیمی ایفا می کنند. ما در این مقاله به نمونه ای از کاربرد و انواع فلنج ها اشاره کردیم که شما را در انتخاب و خرید مناسب راهنمایی می کند.

 

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *