اتصالات استیل

آشنایی با اتصالات استیل

اتصالات استیل

بخشی از تجهیزات مهم و پرکاربرد در زمینه ی لوله کشی و تاسیسات را ، اتصالات در بر می گیرد. اتصالات استیلی و سایر اتصالات در سیستم لوله کشی دارای اهمیت ویژه ای می باشند. اتصالاتی که در لوله کشی به کار می رود قطعاتی می باشند که وظیفه شان فرستادن جریان سیال به مسیر مد نظر است.

در واقع کنترل مسیر لوله کشی و جهت دهی به حرکت سیال به عهده ی اتصالات می باشد. همچنین استفاده از این اتصالات موجب می شود تا در هنگام ایجاد مشکل و خرابی در لوله، راحت تر تعویض و تعمیر شوند. در این مقاله قصد داریم با اتصالات استیل که یکی از انواع اتصالات است بیشتر آشنا شویم و اطلاعاتی در مورد انواع و کاربردشان بدست آوریم . پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اتصالات استیل

انواع اتصالات استیل

اتصالات استیلی دارای انواع متفاوتی هستند که هر کدام کاربرد، مزایا و معایب مختص خود را دارد.

از انواع اتصالات استیلی مهم و پر کاربرد می توان به : اتصالات لب جوش ، اتصالات ساکت ولد و اتصالات رزوه ای استیل اشاره کرد.

مزایای استفاده از اتصالات استیل

اتصالات در تمامی لوله کشی ها در انواع  سازه ها ، ساختمان ها ،کارخانه جات و… بسیار ضروری می باشند. این اتصالات نیز به علت داشتن  ویژگی ها و مزایای فراوان، بیشتر از سایر اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد. لوله های استیل توسط سه راهی، زانویی، کپ و … به یکدیگر متصل می شوند.

این اتصالات بدلیل جنس استیلی که دارند دارای مقاومت بالایی در برابر آتش و آب می باشند و خاصیت ضد رسوبی دارند، بنابراین استفاده از آن بسیار مناسب است. خاصیت قابل بازیافتی آن نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اتصال استیل همچنین به علت خاصیت تغییر جهت دادن لوله و شاخه گذاری کاربرد بسیاری در لوله کشی صنعتی دارند.

کاربرد اتصال استیل در صنایع مختلف

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم اتصالات در زمینه های تاسیساتی و لوله کشی بسیار مهم و پر کاربرد هستند.

پیش از شرح کاربردهای اتصالات استیلی، بهتر است به برخی از ویژگی های این اتصالات اشاره کنیم. اتصالات استیلی به دلیل مواد موجود دارای مقاومت بالایی در برابر مواد خورنده، اسیدها و بازها می باشد و قابلیت تحمل فشار ناشی از  شرایط شیمیایی و مکانیکی را دارند. همین موضوع باعث شده که اتصالات استیلی کاربردهای بسیار گسترده ای درصنایع مختلفی داشته باشند که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

کاربرد اتصال استیل در صنایع غذایی :

اتصالات استیلی به دلیل داشتن امکان ضد عفونی بهتر و همچنین مقاومت بالا در شرایط شیمیایی و مکانیکی دشوار، عدم ایجاد تغییرات در مواد غذایی و مقاوم بودن در برابر خوردگی، در صنایع غذایی کاربرد بسیار زیادی دارد.

کاربرد اتصال استیل در صنعت ساختمان :

لوله و اتصالات استیلی دارای شکل و ظاهی تمیز و مناسب هستند به همین دلیل این اتصالات گزینه کاملا ایده آل و مناسبی برای استفاده در ساختمان ها بحساب می آیند. یکی از مزایای استفاده از اتصال استیلی عدم کدر شدن و پایین بودن امکان لک شدگی می باشد.

کاربرد اتصال استیل در صنعت خودرو:

لوله ها و اتصال استیلی به علت داشتن مقاومت و تحمل بالا در برابر فشارهای مکانیکی و حرارت زیاد، کاربرد بسیار زیادی  در سیستم‌های جریان آب و هوا و سیستم‌های لوله کشی خودروها دارند.

کاربرد اتصال استیل در انتقال سیال:

اتصالاتی که برای انتقال آب گرم، مواد شیمیایی، نفت، گاز و گوگرد درون خطوط لوله کشی استفاده می شود باید همگی اتصالات استیلی باشند.

این اتصالات همچنین در صنایع نفت و گاز و آب و فاضلاب و کشاورزی نیز کاربرد دارند

البته کاربردهای اتصال استیل تنها در صنایع خلاصه نمی شود. این اتصالات دارای برخی کاربردهای عمومی نیز هستند که در ارتباط با صنعت خاصی نمی باشد.

از دیگر کاربردهای این اتصالات می توان به :

– اتصال لوله به لوله

– اتصالات لوله به شیرآلات

– اتصال جریان از لوله ‌های استیل به تانکرها

– تغییر جهت و تقسیم بندی در لوله کشی

– اتصال شیرآلات ابزار دقیق به اتصالات و مخازن

– استفاده در تجهیزات تهویه هوا و بخار

اشاره کرد.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *