شیر توپی استیل

شیر توپی استیل یا شیر گازی استیل از انواع پرکاربرد شیرآلات استیل است که به نام‌های دیگری همچون بال ولو و شیر ضربه‌ای نیز معروف است. شیر گازی یا شیر توپی و یا بال ولو استنلس استیل نوعی شیر قطع و وصل است که بنا به متریال به کار رفته در ساخت آن، به منظور استفاده در محیط‌های خورنده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیر توپی استیل (Ball Valve) یا شیر گازی، شیرهایی با حرکت چرخشی هستند که در آنها از مجرابندهایی به شکل کروی استفاده می‌شود. شیر توپی نوعی از شیرهای ربع گرد است که به وسیله یک توپی سوراخ شده در داخل محفظه، جریان گاز یا مایع را کنترل می‌نماید. شیر توپی با چرخش ربع دور اهرم، عمل کرده و مسیر جریان را باز و بسته می‌کند. با چرخش ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن، توپی چرخیده و سوراخی که در وسط آن تعبیه شده است، در مسیر ورود و خروج سیال قرار می‌گیرد و در نتیجه سیال از شیر عبور می کند. زمانی که توپی به صورتی بچرخد که سوراخ آن عمود بر مسیر جریال سیال قرار گیرد، دبی سیال متوقف می‌گردد و زمانی که توپی در موقعیت نیمه باز قرار بگیرد، جریان در شیر برقرار می‌گردد، این مشخصه باعث محدودیت کاربرد شیر توپی می‌گردد. بنابراین، بایستی فقط در موقعیت‌های کاملا باز و یا کاملا بسته قرار بگیرد.

عملکرد شیر توپی استیل

شیر توپی استیل به طولانی بودن عمر کاری خود معروفند و از درجه آب بندی بالایی برخوردار هستند. در صورتی که شیر گازی برای مدت زیادی بدون استفاده مانده باشد، آب­ بندی آن به ندرت دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل نسبت به سایر شیرهای قطع و وصل، شیر توپی از محبوبیت بیشتری برخوردار است. علاوه بر این، شیر توپی نسبت به سایر انواع شیرها، در برابر محتویات آلوده مقاوم‌تر است. شیر توپی استنلس استیل برای استفاده در محیط‌های خورنده و مهاجم مناسب است. رایج ترین انواع شیر استنلس استیل، نوع 304 و 316 آن هستند که شیر توپی با متریال استیل 316 دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر خورندگی است. به استیل 304 معمولا 18/8 نیز می‌گویند که دلیل آن، وجود 18% کروم و 8% نیکل در آلیاژ مورد استفاده آن می‌باشد. هم­چنین استیل 316 به دلیل دارا بودن 18% کروم و 10% نیکل، استیل 18/10 نیز نامیده می‌شود.

شیر توپی استیل از نظر ساختمان ظاهری به چهار دسته عمده به صورت زیر، تقسیم‌بندی می‌شوند:

تمام جوش:  welded body

بدنه چند تیکه:   split body

ورود از بالا:   top entry

ورود از انتها:   end entry


شیر توپی‌های استیل از انواع متنوعی برخوردار است که مطابق با استانداردهای بین‌المللی تهیه و تولید می‌گردند. گروه صنعتی آسیا استیل با در نظر گرفتن حقوق مصرف‌کنندگان، انواع شیرآلات استیل را بالاترین کیفیت و در برندهای معتبر، تهیه و به بازار عرضه می‌نماید. به منظور مشاوره، سفارش و خرید انواع شیرآلات استیل با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت، به صورت مستقیم و بدون واسطه با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.