شیر توپی چدنی

شیر توپی چدنی از انواع پرکاربرد شیرآلات چدنی است که به نام‌های دیگری همچون بال ولو و شیر ضربه‌ای و شیر گازی نیز معروف است. شیر گازی یا شیر توپی چدنی و یا بال ولو چدنی نوعی شیر قطع و وصل است که بنا به متریال به کار رفته در ساخت آن، به منظور استفاده در محیط‌های خورنده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیر توپی چدنی (Ball Valve) یا شیر گازی، شیرهایی با حرکت چرخشی هستند که در آنها از مجرابندهایی به شکل کروی استفاده می‌شود. شیر توپی نوعی از شیرهای ربع گرد است که به وسیله یک توپی سوراخ شده در داخل محفظه، جریان گاز یا مایع را کنترل می‌نماید. شیر توپی با چرخش ربع دور اهرم، عمل کرده و مسیر جریان را باز و بسته می‌کند. با چرخش ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن، توپی چرخیده و سوراخی که در وسط آن تعبیه شده است، در مسیر ورود و خروج سیال قرار می‌گیرد و در نتیجه سیال از شیر عبور می کند. زمانی که توپی به صورتی بچرخد که سوراخ آن عمود بر مسیر جریال سیال قرار گیرد، دبی سیال متوقف می‌گردد و زمانی که توپی در موقعیت نیمه باز قرار بگیرد، جریان در شیر برقرار می‌گردد، این مشخصه باعث محدودیت کاربرد شیر توپی می‌گردد. بنابراین، بایستی فقط در موقعیت‌های کاملا باز و یا کاملا بسته قرار بگیرد.

ساختار های شیر توپی چدنی

شیر توپی چدنی به طولانی بودن عمر کاری خود معروفند و از درجه آب بندی بالایی برخوردار هستند. در صورتی که شیر گازی برای مدت زیادی بدون استفاده مانده باشد، آب­ بندی آن به ندرت دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل نسبت به سایر شیرهای قطع و وصل، شیر توپی از محبوبیت بیشتری برخوردار است. علاوه بر این، شیر توپی چدنی نسبت به سایر انواع شیرها، در برابر محتویات آلوده مقاوم‌تر است. شیرهای توپی از نظر ساختمان ظاهری به چهار دسته عمده به صورت زیر، تقسیم‌بندی می‌شوند:

تمام جوش:  welded body

بدنه چند تیکه:   split body

ورود از بالا:   top entry

ورود از انتها:   end entry


شیر توپی‌ چدنی از انواع متنوعی برخوردار است که مطابق با استانداردهای بین‌المللی تهیه و تولید می‌گردد.

گروه صنعتی آسیا چدنی با در نظر گرفتن حقوق مصرف‌کنندگان، انواع شیرآلات چدنی را بالاترین کیفیت و در برندهای معتبر، تهیه و به بازار عرضه می‌نماید. به منظور مشاوره، سفارش و خرید انواع شیرآلات چدنی با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت، به صورت مستقیم و بدون واسطه با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.