شمش فولاد و آهن اسفنجی

کشور از واردات شمش فولاد و آهن اسفنجی بی نیاز شد

بی نیازی کشور از واردات شمش و آهن اسفنجی

آمار واردات زنجیره فولاد از انواع مقاطع،محصولات فولادی و آهن اسفنجی نشان میدهد که علاوه بر اینکه چند سالی است، کشور از واردات آهن اسفنجی بی نیاز و واردات آن صفر بوده است، در دو ماهه امسال نیز واردات شمش فولادی صورت نگرفته. این در حالیست که واردات سایر اقلام افزایش 19 تا 33 درصدی داشته اند.

بر اساس آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار ایران اکونومیست، قرار گرفت، در دو ماهه امسال میزان واردات طویل فولادی ۳۳ درصد محصولات فولادی ۲۰ درصد و مجموع مقاطع تخت ۱۹ درصد نسبت به آمار واردات آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته‌است؛ این در حالیست که کشور از واردات شمش و آهن اسفنجی (فولاد میانی) در این مدت بی نیاز بوده است.

میزان واردات شمش فولاد و آهن اسفنجی در ماه های ابتدایی سال

بیشترین میزان واردات فولادی در دو ماهه ابتدایی امسال  مختص محصولات فولادی معادل ۱۳۸ هزار تن است که نسبت به میزان واردات آن در مدت مشابه سال گذشته (۱۱۵ هزار تن) ۲۰ درصد افزایش را تجربه کرده است.پس از آن میزان واردات مقاطع تخت فولادی در مدت مذکور سال جاری معادل ۱۲۶ هزار تن ثبت شده که از میزان واردات آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۹ درصد بیشتر است. در مجموع فروردین و اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، حدودا ۱۰۶  هزار تن مقاطع تخت فولادی وارد کشور شده بود.

طبق آمار، واردات (فولاد میانی شامل اسلب، بیلت و بوم) در دو ماهه ابتدایی امسال صفر ثبت شده است.همچنین قابل ذکر است که بر اساس آمار واردات شمش فولاد و آهن اسفنجی در فروردین که البته نسبت به فروردین ماه ۱۴۰۰ نیز کاهشی بوده است، اکثر حجم واردات فولادی‌ها (در مجموع دو ماهه ۱۴۰۱) در اردیبهشت ماه اتفاق افتاده است.

از سوی دیگر طبق آمار، طی دو ماهه ابتدایی امسال بالغ بر یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن صادرات اقلام فولادی صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته برای مقاطع شمش فولاد و آهن اسفنجی افزایشی رقم خورده اما در مقاطع طویل و محصولات فولادی، صادرات کاهش یافته؛ ضمن اینکه برخلاف آنکه همیشه بیشترین رشد صادرات متعلق به آهن اسفنجی ثبت می‌شد، میزان صادرات آن در دو ماهه امسال صفر شده است.بررسی آمار تولید، صادرات و واردات انواع اقلام فولادی نشان می‌دهد که بیشترین حجم تولیدی انواع فولادی‌ها در دو ماهه ابتدایی سال جاری، صرف مصرف داخلی شده است.

 

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *