عوارض صادرات فولاد

عوارض صادرات فولاد

کمیسیون تولیدکنندگان فولاد ایران پس از پیشنهاد دریافت عوارض صنعت فولادی بیان کرد :روسیه با حجم بالای تولید محصولات فولادی در کنار ایران تلاش کرده بعنوان یک کشوری که این روزها در تحریم به سر میبرد،بخشی از بازار صادراتی را از آن خود کند.

محصولات فولادی با کاهش ۵۰ دلاری در بازارهای صادراتی باعث شکست عملکردهای عوارض صنعت فولادی شد.اگر چه وضع عوارض بر محصولات فولادی کار صحیحی نبود وپیش بینی میشد اجرا عوارض تا اواخر اردیبهشت لغو و مصوبه آن برداشته میشود.

عوارض صنعت فولادی

بازار صادراتی ایران

این روزها بازار صادراتی ایران و دیگر کشورها طبق پیش بینی ها افت قیمت را تجربه کرده اند؛چرا که روس ها در چند هفته محصولات فولادی،نفت و دیگر محصولات معدنی و صنعتی خود را 50 دلار زیر قیمت ایران در بازارهای جهانی فروخته اند که باعث شد اتفاقی که تولید کنندگان توقع نداشتند رخ دهدو قیمت ها شکسته شود.

گرفتن عوارض از صادرات محصولات فولادی فقط متکی به علائم اشتباهی بود که به این صنعت ارسال میشد به این دلیل در 10 سال اخیر از صادرات فولاد،آهن و همچنین صنعت تولید این محصولات حمایت خود را اعلام کرده بود که با انجام این لایحه و پشتیبانی دولت،به این صنعت شوک زیادی وارد شد.

تعدادی از کارشناسان برحسب ریشه یابی جهانی بر این باور بودند، اعمال عوارض صادراتی بر این صنعت در حالی که ایران از تحریم خارج نشود به ضرر اقتصاد ایران خواهد بود،که با وارد شدن کشور روسیه به بازار صادرات صنعت فولادی این باور و تحلیل کارشناسان صادرات صحیح بود و متاسفانه این اتفاق رخ داد.

در صادرات این صنعت،ایران با وجود این که سالها در تحریم به سر میبرد و به سختی توانست با یافتن روش های جدید انتقال مالی و کالایی در بازار،صادرات محدودی برای خود ایجاد کند که ناگهان کشور روسیه را در کنار خود دید.

کشور روسیه توانست با تولید انبوه محصولات فولادی در یک ماه گذشته یا وجود تحریم ها،بخشی از صادرات این صنعت را به نام خود کند.

این صنعت در آشکار سازی بیان کرد:بنا به  وعده ها، شعارها و حمایت ها از طرف رئیس جمهور تا رده‌های پایین اجرایی از صنعت تا صادرات محصولات فولادی، کشور دو برابر نیاز داخل ظرفیت تولید محصولات فولادی ایجاد کرد که به یکباره با اعمال عوارض صادراتی و اجرای این مصوبه، به صنعت فولاد شوک عجیب و غریبی وارد شد و تمام برنامه های حمایتی دولت زیر سوال رفت.

وضعیت عوارض صادرات در صنعت فولادی

فروش محصولات فولادی در بورس کالا موافقان و مخالفان خود را دارد.در صورتی که اکثریت فعالان بازار سرمایه به عرضه فولاد در بورس کالا پا فشاری دارند و همچنین بعضی از مسئولین اقتصادی برای تامین نیاز داخلی در صنایع مختلف مرتبط با فولاد بر عرضه این محصلات پا فشاری کردند.

بر این اساس طبق معاملات صنعت فولادی، بورس کالا وظیفه دارد که به واحدهای تولیدی که کد بورسی (بهین یاب) دارند ویا نماینده رسمی معرفی شده اند اجازه ی خرید و ثبت سفارش بدهند.

همچنین فروش مواد اولیه محصولات فولادی،خریداری شده از بورس کالا ممنوع است،که انجام این امر تخلف محسوب شده که از طریق نظام اقتصادی به دستگاه قضائی معرفی میشوند.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *