بحران انرژی تهدیدی برای تولید فولاد ایران

بحران انرژی تهدیدی برای تولید فولاد ایران

محدودیت مصرف انرژی و کاهش چشمگیرتولید فولاد کشور

در سال گذشته کشور ایران به دلیل محدودیت مصرف انرژی، کاهش چشمگیری در تولید فولاد اتفاق افتاد.

همواره تولیدکنندگان ما با مشکل تامین برق و گاز مواجه هستند، به همین دلیل این نگرانی وجود دارد که کشورهای دیگر جایگاه جهانی ایران را در تولید فولاد بگیرند.

تولید فولاد کشور ایران که در ماه های ژانویه تا مارس سال قبل 7.2 میلیون تن اعلام شده بود در مدت مشابه 2022 به 6.9 میلیون تن کاهش یافته است.با این وجود در حال حاضر ایران دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیا است.

در جایگاه بعدی کشورایتالیا قرار دارد که در سال ۲۰۲۱ توانست ۲۴ میلیون تن فولاد تولید کند که روند تولید این محصول رشد ۱۹ درصدی داشته است. ایتالیا با ظرفیت تولید ۳۴.۷ میلیون تنی یکی از رقیبان جدی ایران برای جایگاه دهم تولید فولاد جهان به حساب می آید.

پس از ایتالیا، تایوان با ظرفیت تولید فولاد خام ۲۹.۴ میلیون تنی در جایگاه دوازدهم قرار دارد. تایوان در سال ۲۰۲۱ با تولید ۲۳.۲ میلیون تن فولاد خام ثابت کرد که اگر بحران انرژی در ایران ادامه داشته باشد، رقیبی جدی برای تصاحب جایگاه جهانی ایران در تولید فولاد خواهد بود.

ویتنام و رشد چشمگیر تولید فولاد این کشور در سال گذشته

سیزدهمین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیا ویتنام است که این کشور در سال ۲۰۲۱ توانست ۲۳ میلیون تن تولید فولاد داشته باشد که رشد ۱۸ درصدی را در این بخش شاهد بوده است.

به طور کلی در سال های گذشته ویتنام رشد چشمگیری در بخش تولید فولاد داشت به طوری که در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد این کشور به ۲۵.۸ میلیون تن رسیده است. رشد و پیشرفت ویتنام در این بخش به قدری سریع بوده است که در سال ۲۰۱۷ ظرفیت تولید این کشور تنها ۱۱.۵ میلیون تن بوده است و از مقایسه آن با ظرفیت فعلی درمیابیم که ظرفیت تولید فولاد ویتنام در این بازه زمانی رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.

از این رو، علاوه بر کشورهای ذکر شده، ویتنام نیز یکی از رقبای جدی برای جایگاه جهانی صنعت فولاد ایران محسوب می‌شود.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *